Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi:
Benim STEM Hikayem: ​Elizabeth Blackburn

26 Kasım 1948'de doğan Elizabeth Helen Blackburn, Avustralya doğumlu ABD'li moleküler biyolog. Kromozomların uç kısımlarında bulunan ve kromozomları koruyan telomer isimli yapılarla ilgili çalışmalarıyla bilinir. Telomer yapımında etkin telomeraz enziminin kaşifleri arasındadır. Bu çalışmalarından dolayı 2009 yılında Carol W. Greider ve Jack W. Szostak ile birlikte Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü kazandı. Aynı zamanda Balckburn'ün tıbbi etik üzerine de çalışmaları vardır.

Elizabeth Blackburn, 1978 yılında University of California, Berkeley'de Moleküler Biyoloji Bölümü'ne katıldı. 1990 yılında San Francisco Körfezi'ndeki California Üniversitesi, San Francisco Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Anabilim Dalına geçti. Burada 1993 yılından 1999 yılına kadar Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. American Association for Cancer Research başkanlığına seçildi.

Son yıllarda Blackburn ve arkadaşları, telomeraz ve telomerler üzerinde stresin etkisini araştırmaktadırlar. Ayrıca meditasyon etkisi de bu grubun araştırmalarından biri.