"Uzay Yolu" dizisinden etkilenen bilim kadını:

Semahat Demir

"Uzay Yolu" dizisinden etkilenip bilime yönelen dünyaca ünlü bilim kadını Prof. Dr. Demir, yöneticisi olduğu "Bilim Kahramanları Derneği" çatısı altında çocukların bu alana yönelmesi için çaba harcıyor.

Milli Eğitim Bakanlığının(MEB) Hayat Bilgisi ders kitaplarında 'İnsanlığa hizmet etmiş bilim insanları' arasında gösterilen ve eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde bu ülkenin "bilim elçiliği" görevini yürüten dünyaca ünlü bilim kadını Prof. Dr. Semahat Demir, "11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocuklar Günü" dolayısıyla değerlendirmelerde bulundu.

Bilime, küçük yaşlarda ailesi sayesinde yöneldiğini ve babasının da bilim insanı olduğunu belirten Demir, çocukken ağabeyiyle evlerinin salonunda çeşitli deneyler yaptığını söyledi. Anne ve babasının kendisini çok teşvik ettiğini vurgulayan Demir, "Ailemiz hiç 'Salonu batırdınız' demedi. Yangın çıkarma durumumuz dahi oldu. Bütün bu deneylerle bilimi sevdim ve kariyerimi de ona göre şekillendirdim. Bilim, deneyler yoluyla yanılarak öğrenilir" dedi.

"Aileler evde deneye izin vermeli"

Bilime yönelmenin temelinde ilgi ve merakın yattığına işaret eden Demir, şöyle söylüyor: "O zamanlar NASA'nın uzay programı olan Apollo Projesi vardı. Aya gidiş dönüşleri görmek bizi etkiliyordu. Uzay Yolu dizisi vardı, onlardan ilham aldım. İlkokul öncesi dönemde uzaya ve gezegenlere çok ilgi gösterdim. Bilime ilgi duyan gençler internet ve televizyonda bilimle ilgili yayınlara yönelmeli. Öğretmenlere de büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Aileler özellikle kız çocukları teşvik etmeli. Çocuğun yeteneği varsa takviye edilmeli. Evde deneylere izin verilmeli. Çocukların merakı öldürülmemeli. Uçuk bir şey de olsa, bilinen bir şey de olsa dinlemek lazım. Anlatsın, yapsın, denesin. Bütün o önemli buluşlar hep uçuk fikirlerden çıkmıştır."

Demir, babasının teşvikiyle biyomedikal bölümüne yöneldiğini ifade ederek, bu alanın, tıp, fen ve mühendisliği birleştirerek, teşhis ve tedavi yöntemleri geliştirdiğini bildirdi. ABD'de bu alanda doktora sonrası eğitim aldığının altını çizen Demir, "Oradaki çalışmalarımda kalbin ve beynin matematiğini çözüyordum. Kalp pillerinin oluşturulması için deneyler yapacak altyapıyı oluşturuyordum" diye konuştu.