Ilk akıllı telefon IBM Simon ile tanısın!

.

.

IBM prototip (ilk örnek) bir cihaz olarak Las Vegas’taki Nevada’da 23 Kasım 1992 tarihinde düzenlenen COMDEX bilgisayar ve teknoloji fuarında ‘Angler’ kod ismi ile görücüye çıktı. Bu cihaz cep telefonu olarak kombine edilmiştir ayrıca kullanıcılara faks cihazı, e-posta, cep bilgisayarı imkanı da sağlamıştır. Bir takvim, adres defteri ve not defteri gibi birçok PDA özellikleri olmasının yanı sıra aynı zamanda haritalar, hisse senedi ve haber gibi uygulamaları da göstermiştir. COMDEX katılımcıları ve basın cihaza büyük ilgi göstermişlerdir.


Özellikleri

Cep telefonu olması özelliğinin yanı sıra Simon, elektronik posta, takvim, dünya saatleri, not defteri, oyunlar gibi uygulamaları da bünyesinde barındırmaktaydı.

Aksesuarlar

Her bir Simon 2 nikel-kadmiyum batarya ve koruyucu deri kılıfa sahipti. Cihaza Motorola tarafından dizayn edilen isteğe bağlı olarak hafıza kartı takılabiliyordu. PC (Bilgisayar) bağlantısı için adaptör kablosu, ses ve aramalara izin verecek adaptör kablosu (kullanıcıların telefon faturalarını azaltmaya yardımcı) bulunmaktaydı.