HAKKINDA 

GEN-DER Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi ve Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği ortaklığında yürütülen “Bilim ve Teknolojide Kız Çocuklar/Girls Can STEM" projesi endüstriyelleşmiş toplumlarda cinsiyetlendirilmiş olan bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında eşitsizliği ortadan kaldırmayı ve özellikle kız çocukları pozitif bilimlere yönlendirmeyi hedeflemekte. Proje kız çocukları bu alanlarda üretim yapmaya teşvik ederken, onları yenilikçi düşünmeye sevk ediyor. Projede sorgulayıcı araştırmaya dayalı bir öğrenim hayatı için ilk adımları atmayı amaçlayan bir metot benimsenmekte.

Projenin ilk dönemi olan 2017-2018 döneminde 21 ilde toplam 40 ayrı noktada Milli Eğitim Bakanlığı'nın da görüşüne başvurularak belirlenen liselerde kız çocuklar için STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) uygulamaları yapıldı. Proje bu döneminde Ankara, Adıyaman, Amasya, Bartın, Balıkesir, Çanakkale, Erzurum, Hatay, Kırşehir, Muğla, Nevşehir, Niğde, Sivas, Şanlıurfa ve Yozgat illerinde belirlenen okullarda kız öğrencileri bilim, mühendislik, matematik ve teknolojiye yönlendiren eğitim ve atölye çalışmaları gerçekleştirdi.

Öğrencilerin kariyer ve gelecek planı yaparken seçeneklerinin çeşitlenmesi ve hayallerindeki mesleklerin ulaşılabilir olduğunu görmeleri için STEM alanında çalışan rol model kadın bilim insanlarıyla buluşmalar gerçekleşti.

9. Sınıf öğrencilere yönelik olan proje kapsamında, kadın ve erkek rollerine dair kalıplaşmış yargıların yıkılmasına yardımcı olmak, erken yaşta çocukların ufkunu açmak ve onları pozitif bilimlere yönlendirmek amacıyla eğitimler düzenlendi. Ayrıca kız çocukların mesleki seçeneklerinin çeşitlenmesi gayesiyle bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında çığır açmış örnek bilim insanlarıyla çocukları buluşturmak, projenin önemli adımlarından birini oluşturdu.

Bilim ve Teknolojide Kız Çocuklar/Girls Can STEM projesi bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında teknik bilgi ve beceriler veren, öğrencileri mesleki hayata hazırlayan, modern iş hayatının gereksinimlerine ve becerilerine öncelik veren bir eğitim yaklaşımını hedefliyor.

9. sınıf kız çocuklarla şimdi ikinci dönemine başlayan proje yeni iller, yeni okullar ve yeni kız çocuklarla kendini yenileyerek "ışık hızında hareket eden kız çocuklar"ı aramaya devam ediyor⚡

 

İkinci dönemin saha takvimine ve detaylara ana sayfadan ulaşabilirsiniz!

 

BİZE ULAŞIN!

Aklında bir deney mi var?