Zeynep Sarıkoç ve öğrencileri

Zeynep Sarıkoç ve öğrencileri

Ankara – Keçiören Talia Yaşar Bakdur Ortaokulu bilişim teknolojileri öğretmeni Zeynep Sarıkoç rehberliğinde yürütülen "Girls in ICT" projesi ile kız öğrenciler 2018-2019 eğitim öğretim yılında bilişim teknolojileri alanında birçok etkinliğe imza attı!

Projede görev alan öğrenciler, okul ders saatleri bitiminde okulda kalarak çalışmaları yürütüyor. Yıl boyunca artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, yapay zeka ve robot teknolojileri gibi yeni teknolojileri öğrenen kız çocuklar, sene sonunda bir kapanış sergisi gerçekleştirdiler. Kız öğrenciler ilk olarak kodlama öğrenerek, algoritmik düşünce becerilerini geliştiriyor. Ardından robotik kodlama sistemleri tasarlayarak robotik projeleri uyguluyorlar. Örneğin, öğrencilerin geliştirdiği bir çöp kovası, sizi algılıyor ve kapağını açıyor.

"CISS" adını verdikleri fiziksel etkileşimli oyun tasarımı ile okul kermesinde stand açan öğrenciler, satılabilir ürünün niteliğini de aslında değiştirmiş oldu. Kendi ürettikleri bilişim teknolojileri bu kermeste satışa çıktı. Bu oyun ile Çankaya Üniversitesi ve Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleşen "Çankaya Modern Teknolojiler Buluşması"nda kız çocuklar kendi tasarımlarını tanıtma şansı yakaladı.

Öğrencilerin robotik kodlama ile geliştirdikleri diğer bir proje olan "Dumana Duyarlı Akıllı Ev" ile yanıcı gazları algılayan sensörler istenmeyen durumda sesli uyarı veriyor. Bu tasarım da sergide yer alma şansı yakalayan işlerden birisi.

Proje öncesinde başka mesleklere ya da alanlara yönelmek isteyen öğrenciler, proje uygulamaları sırasında edindikleri bilgiler ile bilişim teknolojilerine karşı olumlu bir tutum geliştiriyor; öğrenciler yapay zeka uzmanlığı, bilgisayar mühendisliği, oyun tasarımcılığı gibi meslekleri gerçekleştirmek istediklerini belirtiyor. #BilimVeTeknolojideKızÇocuklar'ı yakından takip eden Zeynep Sarıkoç ve #STEM alanında çalışan kız çocuklardan ilham aldık!