Yesil Teknolojiler Mümkün mü?

.

Goodyear isimli araç lastiği firmasından fotosentez yapan otomobil lastiği

Goodyear firması, 2018 Cenevre Otomobil Fuarı'nda Oxygene adında ilginç bir konspetini tanıttı. Oxygene, içindeki canlı yosunlar sayesinde yolculuk sırasında havadaki nemden topladığı karbondioksitle fotosentez yaparak oksijen üretiyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün büyük şehirlerde yaşayan insanların %80'inin kirli havada yaşamak zorunda kaldığına dayanan verilerden yola çıkan firma bu lastiklerin 2,5 milyon araçta kullanılması halinde yılda 4.000 ton karbondioksitin temizleneceğini ve 3.000 ton oksijen üretilebileceğini açıkladı. Oxygene fotosentezden elde ettiği enerjiyi az miktarda da olsa elektriğe dönüştürebiliyor.

Hibrit panelle, yağmur damlalarından enerji elde etmek

Güneş panelleri özellikle de güneşli iklimlerde yenilenebilir enerji için iyi bir çözüm oluyor. Fakat yağmurlu bölgelerde güneş panelleri yetersiz kalabiliyor. Bu düşünceden yola çıkan Çin'de yaşayan mühendisler hem güneş ışığından, hem de yağmur damlalarından enerji üreten bir hibrit güneş paneli geliştirdi. Mühendisler çalışmalarında triboelektirik nano jenaratör (TENG) elde etmek için de ilk olarak fotovoltaik hücrelerin üzerine iki polimer katman eklemiş. İki polimer tabakanın performansını artırmak için de oluklu bir yapı tasarlamışlar. Yağmur damlalarının oluşturduğu basınç sonrasında üstteki ve alttaki polimer tabakalar birbirleriyle temas ederken ortaya çıkan sürtünme kuvvetiyle triboelektirik etkisi gerçekleşiyor ve elektirik üretimi sağlanıyor. Güneşli günlerdeyse panel çalışmasını bildik haliyle sürdürüyor.

Bu iki yeni ve güncel gelişmeden yola çıkarak düşünüyoruz: Dünya üzerinde ürettiğimiz yapılar artık sürdürülebilir ve daha doğa dostu olabilir mi? Örneğin, dumanlar çıkaran bir araç yerine su ile çalışan ve bir yandan oksijen üreten bir araç neden mümkün olmasın! Bu gibi Teknoloji (T)lerin, Mühendislik (E) ve Matematik (M) ile yan yana çalışması ve çıkarımlarını Bilimsel (S) bir metotla şekillendirmesi olası. STEM alanında üretilen bilgi ve deneyimin doğa ile ilişkisinde daha başka neler yapabiliri bir düşün...

Goodyear Tanıtım Videosu: