Yeryüzünde Gizemini Koruyan Noktalar

Dijital haritaları çok seviyoruz. Özellikle çok uzağımızda olan noktaları görmek, burada mahalle ya da şehrin bir yerlerinde gezinmek hem eğlenceli, hem de garip bir his veriyor. Biz teknolojiyi burada birazcık özelleştirerek kullanabiliriz. Kız çocuklar için STEM araştırmalarını gerçekleştirebilecekleri noktalar bu haritalarda işaretlenebilir, bu alanları dilediğimiz gibi kişiselleştirebilir ve renklendirebiliriz. Dahası kendi deneyimlerimizi paylaşabilir ve başka kız çocuklarla buradan bir ağ kurabiliriz. Var olan bir teknolojiyi daha başka nasıl kullanabiliriz?

Google Earth, Google Labs tarafından satın alınan Keyhole adlı şirketin geliştirdiği bir bilgisayar yazılımıdır. Yazılım tüm Dünya’nın uydularından çekilmiş değişik çözünürlükteki fotoğrafların görülmesini sağlar. Bu görüntüler aslında canlı değil, sadece bir kaç sene öncesinin dondurulmuş halleri. Bu teknolojiyi kullanan çok fazla teknoloji şirketi var ancak bunun en yoğun olarak kullanıldığı sistem Google Earth.

Google Earth kullanıcılara sanal bir alan üzerinden tüm dünyayı gezme fırsatı tanır. Uydu görüntülerini, arazileri, 3D binaları ve diğer pek çok yeri görme olanağı sunar. Coğrafi seçenekleri sayesinde daha gerçekçi bir görüntüye sahiptir. Yol tarifleri ve mesafe-zaman hesaplamalarından istediğiniz noktaya ulaşabilmeniz için sunulan seçeneklere kadar her şeyi bulabiliyorsunuz.

Google Earth ile,

Gökyüzünü,

Tarihi mekanları,

Okyanusları,

Dağları ve tepeleri,

Yerel işletmeleri,

Restoran, kafe ve barları,

Sokak ve caddeleri,

Evleri ve arabaları, dünya üzerindeki daha pek çok şeyi görebilirsiniz.

Ancak gizemli olan bu değil. Şöyle ki Dünya'nın önde gelen haritalama servisi Google Earth'de çeşitli gerekçelerle sansürlenen 5 gizli yer bulunuyor.

51.Bölge

ABD'de Las Vegas'ın 153 km kuzeyinde bulunan 51. Bölge'de (Area 51) ABD Hava Kuvvetleri'ne ait bir araştırma merkezi bulunuyor. Issız Nevada Çölü'nde bulunan bu alanda ABD Hava Kuvvetleri'nin yeni uçak ve silahlarını denediği belirtiliyor. Öte yandan bölge UFO teorilerinin de çıkış noktası. Zaman zaman bazı ABD'de bu bölgede yaşayan insanlar uzaylılara ilişkin fotoğraflar çektiklerini iddia ederek UFO teorilerini gündeme getiriyor.

Cartagena helikopter pistiİspanya'nın Los Dolores kentinde bulunan Cartegena Helikopter Pisti (Helipuerto De Cartagena) de Google Earth'de gizlenen yerler arasında. Bölgenin askeri niteliği nedeniyle İspanya hükümetinin talebiyle sansürlendiği belirtiliyor.

Marcoule nükleer santrali

Fransa'nın Gard bölgesinde Bagnols-sur-Cèze yakınlarındaki Marcoule Nükleer Santrali, 1956 yılında endüstriyel amaçlı enerji üretimi ve askeri plütonyum deneyleri için inşa edildi. Bu nükleer tesiste 2011 yılında yaşanan patlamada 1 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi de yaralanmıştı.

ABD-Meksika sınırıABD'nin Teksas eyaletindeki Hudspeth County'de ABD ile Meksika sınırının 15 mil uzağındaki bu bölge de Google Earth'de sansürlenen yerler arasında.  Bu alanın sansürlemesinin nedeni henüz net olmasada bölgenin Meksikalı uyuşturucu kaçakçılarının rotası olduğu biliniyor.

Utrecth'te bir yapı

Google Earth'de gizli olan yerler arasında en ilginçlerinden biri de Hollanda'nın Utrecth kentindeki bir yapı. Posta kodu 3581 olan Oorsprongpark 8 lokasyonundaki bu yapı, Google Street View'de görülebilirken, evin terası Google Earth'de bulanıklaştırılmış halde. Sizce neden?