MIT'den haberler var:

WI-FI dalgalarını elektriğe çeviren cihazla tanışın!

Yeni bir cihaz, wi-fi sinyallerini kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştürmeyi başardı.
Medikal amaçla geliştirilen ürünler ve giyilebilir teknolojiler için wi-fi, bataryaların alternatifi olma potansiyeli taşıyor. wi-fi'dan güç alan cihazlar bataryaya ihtiyaç duymuyor ve haliyle daha hafif ve ucuz oluyor.


Rectenna adı verilen, doğru akıma çevirici anten teknolojisi aslında epeydir var olan bir teknoloji. MIT'in (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) çalışmasını önemli kılan nokta ise esnek rektenlerin ilk defa makul miktarda elektrik üretmesinin sağlanmış olması. Bunun yanı sıra yeni rektenler, üreticilerin seri üretime başlamaları için gayet makul bir maliyete sahip. Bu rektenlerle cihazları çalıştırmak mümkün. Örneğin LED'ler veya küçük cihazların devreleri bu şekilde çalıştırılabilir. En azından bu rektenleri icat eden araştırmacıların iddiaları bu yönde.


Projede yer alan araştırmacılar, bu projelerinin toplumu değiştirme gücü olduğuna inanıyor. Üniversitenin yayınladığı basın açıklamasında "Bir köprünün etrafını ya da bütün bir otobanı veya ofisimizin duvarlarını saracak şekilde bir sistem kurabilsek ve etrafımızdaki her şeye elektronik zeka ekleyebilsek nasıl olurdu?" diyor. Buldukları sistemin gelecekte elektronik cihazları çalıştırmak için yepyeni bir yol olacağını söyleyen üniversite, wi-fi enerjisini kullanarak etraflarındaki bütün nesnelere akıllı olma özelliği kazandırabileceklerini söylüyor.

#STEM alanında çalışacak kız çocuklar olarak düşünüyoruz: Gündelik olarak kullandığımız şeyleri fonksiyonel ve dünya dostu bir hale nasıl getirebiliriz?

Kaynak: webtekno.com