Veteriner tıbbı ne zaman başladı?

Orta Asya'daki göçmenler için at yüz binlerce yıldır önemli bir rol oynamakta. Jena Max-Planck İnsanlık Tarihi Enstitüsü bilim insanları İ.Ö. 1.300 ile 700 yılları arasında Moğolistan'da yaşayan çobanların, çiğnemekte zorluk çeken atarlın dişlerini tıbbi girişimle çektiklerini söylüyor. Ayrıca bu girişim atların savaşlarda binek hayvanı olarak kullanılması için de önemliydi diyor araştırmacılar.


Dizginler için geliştirilen metal ağızlıklarla birlikte atlar daha iyi kontrol edilmeye başlanmıştı. Fakat bu ağız parçası, bozuk yapılı veya hasta dişlere acı verebilirdi ki bu tür dişlerin çekildiği tahmin ediliyor. Bu küçük kurt dişleri için de geçerliydi. Dizginler geçirildiğinde bu dişler büyük ağrılara yol açabiliyor ve günümüzde atlar henüz gençken bu dişler çekilir. Araştırmayı yöneten bilim insanları için yeni bulgular, biniciliğin ve at yetiştiriciliğin, veterinerliğin gelişmesinde önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Veterinerlik genelde bir Batı bilimi olarak kabul edilir ama sonuçlar bu bilginin Çin'deki yerleşik kültürlerde veya Akdeniz kültürlerinde değil, yüz binlerde yıl önce hayatları önemli ölçüde atlara bağlı olan göçmen toplumlarda geliştiğini gösteriyor.

STEM alanında çalışacak kız çocuklar için bu haber ne ifade ediyor? STEM alanında çalışacak kız çocuklar veteriner tıbbıyla elde edecekleri deneyim ve bilgiyle, örneğin hayvanların sağlık durumlarını uzaktan kontrol edebilir, bunun için dijital yazılımlar geliştirebilir. Böylece bir canlının sağlık durumu anı anına takip edilebilir ve zamandan bir tür tasarruf sağlanabilir.