Uzaklarda bir yerde hayat var

Gökbilimciler Kepler Teleskobu tarafından tespit edilen öte gezegenlerden 121'inin yörüngesinde canlı yaşamına elverişli uydular bulunabileceğini tahmin ediyor.

Bilim insanları Güneş sistemi dışındaki uzaklardaki gezegenler arasında 'gaz devi' özelliğindeki 121'nin yörüngesinde canlı yaşamının oluşmasına elverişli uydular bulunabileceğini söylüyor.

ABD'nin California Üniversitesi ile Avustralya'nın Güney Queensland Üniversitesi’nden bilim insanları "The Astrophysical Journal" dergisinde yayınladıkları makalede NASA'nın Kepler Uzay Teleskobu’nun 2009 yılından bu yana keşfedip kayda geçirdiği uzak gezegenler arasında, Güneş Sistemi'ndeki Jüpiter ve Satürn gibi, kütlesinin çoğu gazlardan oluşan dev gezegenlerin uydularının canlı yaşamına elverişli olabileceğini ileri sürüyor.

Araştırmacılar Kepler Teleskobu'nun tespit ettiği öte gezegenler arasında kendi yıldız sistemlerinin yaşama elverişli bölgesinde bulunan, gaz devi niteliğindeki 121 gezegen tespit etti. Bu gezegenlerin uydularının canlı yaşamının göstergelerinin araştırılması için uygun kaynaklar olacağı belirtiliyor. Bilim insanları Dünya dışı canlı yaşamını araştırırken, Dünya gibi kaya oluşumlu öte gezegenlere odaklanıyor. Çünkü bu tür gezegenlerin uygun atmosfer koşullarına sahip olması halinde canlı yaşamının oluşmasına elverişli olacağı varsayılıyor. Ancak yeni araştırma uzak gezegenler arasında gaz devi niteliğindeki gezegenlerin de kendileri uygun aday olmasa da yörüngesindeki kaya oluşumlu uydularının da bu açıdan araştırılmaya değer olduğu varsayımını ortaya atıyor. Bu bilgiler yeni nesil teleskoplarda hangi donanımların bulunması gerektiğine dair tercihlerde kritik rol oynayabilir.

STEM alanında çalışacak ve evreni keşfetmek üzere kendini yetiştirecek kız çocuklar var. Bu keşifleri onlardan dinleyeceğimiz günleri heyecanla bekliyoruz.