Türkiyeli bilim insanları biyoyakıt hücresi geliştirdi!

Üsküdar Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde çalışmalarına devam eden araştırmacılar tarafından bilimsel bir işbirliğiyle geliştirilen biyoyakıt hücresinin Avrupa Patent başvurusu yapıldı.


Üsküdar Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Belkıs Atasever Arslan, Üsküdar Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi ve PROMER müdürü Prof. Dr. Tunç Çatal, Sabancı Üniversitesi Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fevzi Çakmak, Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Akdoğan tarafından gerçekleştirilen ortak çalışmayla, insan kök hücreleriyle biyoyakıt hücresi geliştirildi.


Bilimsel çalışmalarda model olarak kullanılan nöral hücre hatlarından tasarlanan, yüksek elektrik enerjisi üreten ve bu enerjiyle LED ampul yaktığı ispatlanan biyoyakıt hücresi için Avrupa Patent başvurusu yapıldı. Şu an Chicago'da bulunan Illinois Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nde misafir öğretim üyesi olarak nörofizyoloji çalışmaları için yer alan Belkıs Atasever Arslan, "Geliştirdiğimiz model elektronik cihazlara uygulanabilmekte. Multidisipliner ekibimizle uzun yıllardır sürdürdüğümüz bu çalışmanın başarılı bir biyoteknoloji ürününe dönüştüğünü görmek mutluluk ve gurur verici. Patent başvurusu yapacağımız diğer modelin de çalışmaları devam etmekte" diye aktarıyor. Araştırma ekibi, insan hücre kültürü kullanarak böyle bir çalışmanın ilk kez başarıldığını ve uygulamaya dönük geliştirilen sistemle LED ampül aydınlatılmış olmasının ileriye dönük, ulusal enerji ihtiyacımıza katkısı bakımından umut vadettiğini belirtiyor.


Bir hatırlatma: 2018'in başlarında Belkıs Atasever Arslan ve ona eşlik eden İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi Anorganik Kimya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bahri Ülküseven ve Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü Anorganik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülay Bal Demirci, canlı hücrelere karşı toksik olmayan maddenin hücre dondurma işlemlerinde kullanılabileceği açıklamıştı. Patent başvurusu o dönem yapılan araştırma için Belkıs Atasever Arslan, "Yaptığımız çalışma sonucunda sağlıklı hücrelerde bu maddenin toksik etki göstermediğini ve canlı hücrelerin dondurulmasında kullanılabileceğini bulduk. Bu madde toksik olmaması nedeniyle canlı yapıların dondurulmasında kullanılabilir. Ayrıca çok düşük sıcaklıklarda donmayı engellediği için antifriz maddelerin diğer kullanım alanları olan motorlu taşıtlarda, tarım alanında, soğutma sistemlerinde ve donmanın engellenmesi gereken cihazlarda da kullanılabilir." diye aktarmıştı. #STEM alanında çalışacak kız çocuklar olarak bilim insanını heyecanla takip ediyor ve çalışmalarından ilham alıyoruz!