Toprağa verdiğimiz hasar, küresel ısınmayı hızlandırıyor!


Yayınlanan son raporlara göre toprağa zarar vermeye devam edersek iklim değişikliğini durdurmamız mümkün olmayan bir sürece geçecek.


İklim değişikliği ve küresel ısınmanın insanlığın kaçınılmaz, yavaş yavaş gelen felaketi olduğunun hemen hemen herkes farkında. Karbon salınımını kontrol altına almak için şirketler, devletler ve sıradan vatandaşlar artık çaba sarf ediyor. Yine de sorunla başa çıkabilmiş değiliz. Havadaki karbon miktarının artışı sorununun çeşitli sebepleri var. Bu sebeplerin belki de en çok gözden kaçanları arasında yanlış tarım uygulamaları ve donmuş toprağın çözünmesi yer alıyor.


Toprakta, havada bulunanın üç katı kadar karbon bulunur. Toprağın mineral dengesini bozmak, yanlış tarım uygulamaları yapmak ve toprağa kötü bakmak, iki sebepten dolayı küresel ısınmayı kötü yönde etkiliyor. Bunlardan ilki topraktaki karbonun gereksiz yere havaya saçılması şeklinde oluyor. Diğeri ise karbonu bağlayıp toprağa geri kazandırması gereken bitkiler, kalitesi düşmüş toprakta daha az sayıda ve daha uzun sürede yetişiyor.
Toprağa zarar veren uygulamalar arasında ise makinelerin hatalı kullanımı, yanlış ekim, aşırı sulama gibi uygulamalar bulunuyor. IPBES (Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Hizmetlerinde Hükümetlerarası Bili-Politikası Platformu) tarafından hazırlanan raporun resmi olarak yayımlanması 6 Mayıs’ta gerçekleşecek.


 

 

 

 

IPBES’in yöneticisi Bob Watson, yaklaşık 3.2 milyar insanın toprağa iyi bakılmamasından zarar gördüğünü belirtiyor. Bu da yaklaşık olarak dünya nüfusunun yarısı demek.
Yukarıdaki görselde renk koyulaştıkça toprak da o kadar zarar görmüş oluyor. Türkiye, görsele göre yüksek-çok yüksek aralığında yer alıyor. Daha önce IPCC’yi (Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paketi) yöneten Watson, hükümetlerin iklim değişikliğine odaklandığını ancak biyoçeşitlilik ve toprak korunumu ile o kadar da ilgilenmediklerini söylüyor.

 

Gezegenin yalnızca yüzde 3’lük kısmının üretim için uygun olduğunu ve her yıl 75 milyar ton verimli toprağın bozulduğunu belirten profesör, 300 yıllık sürede 1 cm toprak oluştuğunu söyledi. Topraktaki karbonun salınması durumunda geri dönülemez iklim değişikliği gerçekleşecek.


Toprağı korumanın en kolay yolu ise daha çok orman olmasını sağlamak, var olan toprağı korumak ve toprak çeşitlerini dikkatli inceleyerek ona göre tarım yapmaktan geçiyor. #STEM alanında çalışacak ve ürettiği işlerde doğayı yıpratmayacak şekilde konumlanacak kız çocukları dört gözle bekliyoruz.


Kaynak: webtekno.com