Kısa bir süre sonra akıllı telefonlar milimetrenin iki yüzde biri kadar küçük örnekleri inceleyebilecek gerçek bir mikroskoba dönüşecek!

Avustralyalı araştırmacılar hiçbir dış ışık veya güç kaynağına ihtiyaç duymadan mikroskobik organizmaların, hayvan ve bitki hücrelerinin ve kan hücrelerinin net bir görüntüsünü yakalayabilen bir cihaz geliştirdi. Akıllı telefonlara ek olarak kullanılacak bu cihazın en önemli yanı ise ekibin yayınladığı dosyalar sayesinde herhangi bir 3D yazıcı ile basılabiliyor olması.

Büyük LED'ler ve diğer güç kaynakları kullanan diğer telefon tabanlı mikroskopların aksine bu ürün sadece telefonun flaşını kullanan aydınlatma tünellerinden faydalanıyor. Araştırma grubu tasarımlarını "neredeyse her akıllı telefonda bulunan entegre ışıklandırmayı" kullanan "basit bir cep telefonu mikroskobu" olarak tanımlıyor. Bu cihazın yerinde veya uzaktan inceleme için ucuz bir alternatif olacağı düşünülüyor. Ekibin ön gördüğüne göre bu mikroskop, su temizliğinin kontrolü, hastalık belirleme ve parazitler için kan örneklerinin analizinde kullanılabilecek. Ancak unutmamakta fayda var: Bu cihaz bilim insanlarının geliştirdiği ilk telefon mikroskobu değil; sadece göreceli olarak en başarılısı.

 

STEM alanında çalışacak kız çocuklar için bu haber umut verici. Araştırmalarında taşınması zor ya da pahalı mikroskoplar yerine bu mikroskopları edinecek kız çocuklar, çalışmalarını daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilecek.