Teknoloji'de bugünlerde neler oluyor?

Geleceğin uçan otomobili

Uzun bir süredir kendi uçan otomobilini geliştirmekte olan Slovak AeroMobil firması, AeroMobil 5.0 VTOL modelini tanıttı. Uçak pistine ihtiyaç duyan öncü modellerin aksiNE AeroMobil 5.0 VTOL dikey olarak kalkıp, yine aynı şekilde iniş yapıyor. Henüz konsept aşamasında olan araç, katlanabilir kanatları sayesinde normal bir otomobil görünümde ve dört kişilik. Kanatların uçlarına yerleştirilen elektrik motorlardan gücünü alan araç otonom uçuş yeteneklerine de sahip olacakmış. Aracın 4.0 versiyonu 2020 yılında üretmeye başlayacak olan firma, 5.0’ın on yıl sonra satışa sunulabileceğini açıkladı.

Masa Altı Kondisyon Aleti

Gün boyu masa başında çalışmak zorunda olanlar, genelde hareketsizlikten yakınırlar. Cubii otururken de hareket etmek isteyenlere alternatif bir çözüm sunuyor. Yazı masasının altına yerleştirilen bir tür eliptik pedal kondisyon aracı olan Cubii hemen hemen sessiz çalıştığı için de iş yerinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Elbette diğer tüm modern aletler gibi Cubii de Bluetooth üzerinden akıllı telefonla bağlanıyor. Kullanıcılar uyumlu uygulamalarda böylece yakılan kalori, kat edilen mesafe, atılan adımlar vb. bilgileri takip edebiliyorlar.

IQ ve EQ’dan sonra DQ (dijital zekâ) hayatımızda

İnsani değerlere sahip, dijital okur-yazarlar ve girişimciler yetiştirmek amacıyla kurulan Teknoloji ve İnsan Kolejleri (Tink), her hafta öğrencileri için düzenlediği TinksTalks etkinliğini halka açık hale getirdi. Tink, konferansta eğitim ve teknoloji alanında uzman isimlerle bireyselleşmiş eğitimi ve teknolojinin eğitim için önemini masaya yatırdı. Konferansta ayrıca dijital zekâ (DQ) ve dijital okuryazarlığın hayatı ne yönde etkileyeceği ve bugünün öğrencilerini geleceğin iş dünyasına neler beklediğini de tartıştı.

Tink kurucusu ve CEO’su Zeynep Dereli, DQ(dijital zekâ) kavramını içselleştirerek okullarda teknoloji girişimciliği ruhunun nasıl yeşertilebileceğini paylaştı. Dereli "Teknolojinin doğal bir araç gibi kullanılabilmesi ve girişimciliğin gündelik bir tavır olarak yerleşmesi önem taşıyor. Bugün Tink’te öğrencilerimizin böyle bir temele sahip olmaları için büyük çaba harcıyoruz, dijital becerilere ve girişimcilik ruhuna sahip bir nesil yerleştiriyoruz. Şimdi bizim bu yükselen yeni nesilden büyük bir beklentimiz var: Türkiye’nin 11’inci Beş Yıllık Kalkınma Planı’ndaki 2023 yılına kadar üç unicorn yani bir milyon dolarlık girişim üretme hedefine ulaşmaları" dedi.

Kaynak: herkese bilim teknoloji