Teknolojide 9 Temmuz 2018 haftası

Akıllı bir hoparlör

Yeni Sonos Beam akıllı hoparlör televizyona bağlanabildiği gibi müzik dinlemek için de kullanılabiliyor. Cihaz Apple, Alexa ve Google ile uyumlu. Seksenin üzerinde müzik kanalını destekleyen Sonos Beam yakında Apple AirPlay 2 de dâhil olmak üzere birden fazla ses asistanı da destekliyor. Diğer Sonos Beam hoparlörleri gibi Beam de Sonos ev sisteminin bir parçası ve örneğin iki Sonos One ile bir çevresel ses sistemi olarak bağlanabiliyor. Hoparlör Sonos uygulaması Spotify, Aduible, Pandora veya Tidal gibi uygulamalarla da sesli komutla çalıştırılabiliyor.

Spor yaparken sizi analiz eden bir taban

İlk bakışta sıradan bir ayakkabı tabanlığı gibi görünen Runvi aslında dâhili sensörleri ve uygulamasıyla antrenmanın analizine ve iyileştirilmesine izin veren bir araç. Düzenli olarak koşmayanlar bile duruşlarına ve adımlarına dikkat etmelidir diyor bu alanda çalışan bilim insanları. Üretici firmaya göre tabanlık her türlü spor ayakkabıyla uyumlu. Ayakkabı numarasına göre ağırlığı 100-120 gram arasında değişen tabanlık koşarken hemen hemen hiç hissedilmiyor. Tabanlığın aküsü aralıksız olarak 8-10 saat çalışıyor. Akü sadece bir buçuk saat içinde tamamen şarj oluyor. Uygun şarj istasyonuna yerleştirilen tabanlık micro USB ile şarj ediliyor. Tabanlığın üzerindeki 32 sensörle tabanlık adeta dijital bir yardımcı görevi görüyor.

Fotoğraflar artık titremeyecek

Muwi Dolly özellikle de kompakt yapısıyla dikkat çekiyor. 60*110*25 mm. boyutları ve 100 gram ağırlığıyla Muwi her pantolon cebinde yer buluyor. Muwi’nin kenarında dört tane açılıp, kapanan ayak var. Ayaklardan her biri ayrı ayrı döndürülebiliyor. Üzerinde bulunan değişken kola 4 ile 6,4 inç ekran aralığına sahip bütün akıllı telefonlar yerleştirilebiliyor. Çekim yapmak için ayakları açmak ve akıllı telefonu veya kamerayı Muwi’nin üzerine yerleştirmek yeterli, Muwi Dolly bundan sonra hemen çalışıyor. Ayakların üzerindeki tekerleklerle akıllı telefon ve kamera kolayca hareket ettirilebiliyor. Muwi Dolly isteğe göre slider (kaydırarak) olarak da kullanılabiliyor. Bunun için alüminyumdan üretilmiş hafif aksesuarından yararlanılabilir. Muwi Dolly bu ray sistemine yerleştirildiğinde kamera istenilen yöne kayabiliyor.

Her şeyi yapabilen bir anahtarlık

Bazen bir şişeyi açmak istediğimizde bir açacak, bir vidayı sökmek istediğimizde ise tornavida bulamayız. Oysa anahtarlığa takılabilen çok işlevli bir alet ne güzel olurdu! EverRatchet bunlardan biri. İlk bakışta şişe açacağı olarak da kullanılan bir anahtarlık gibi duran alet çok daha fazlasını yapıyor: Onu kazıyıcı olarak kullanabilir, şişe açacağı olarak faydalanabilir ya da tornavida, kablo ayırıcı yapabilirsiniz. Hatta onunla birlikte gelen çakmaktaşı ve kazıyıcı ile ateş yakmak bile mümkün!

Görme engelli bireyler de sanata erişebilecek!

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da gerçekleşen bir sergide sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde görme engelliler sanat eserlerini artık görebiliyor.

Sergiye gelen ziyaretçiler önce "dokunma arayüzü" teknolojisine sahip eldivenleri giyiyor. Bu eldivenler kişinin beyninde bir şeye dokunma hissiyatını yaratacak mesajı yollayan titreşimlere sahip. Bu gelişme bizi çok heyecanlandırdı!