Suyun Sıvıdan Sıvıya Hal Degisimi Saptandı!

-

Gezegenimizin 4’te 3’ü sularla kaplı ancak bilim insanları, suyun şekilden şekle girmesini sağlayan fiziksel fazlara hala açıklama getiremiyorlar. Su, yeryüzündeki en yaygın ve en gizemli maddelerden biri. Yapılan yeni bir çalışma ise onun bu gizemini birazcık araladı.

Su her zaman büyüleyici, daima tartışmalı ve önemli olduğu kadar da şaşırtıcı olmaya devam ediyor. Arizona Devlet Üniversitesi (ASU) kimyacılarının yürüttüğü yeni bir araştırma suyun büyüsünü ortaya koyuyor.

ASU Moleküler Bilimler Okulu ve Amsterdam Üniversitesi'nde görev yapan araştırmacılar birlikte yürüttükleri çalışmaların detaylarını sundu. Su teorisyenleri, tahmin edilenden daha ilginç bir durumla karşılaştı. Süper soğuk adı verilen belirli koşullar altında kalan su, aniden farklı bir sıvı formuna dönüşüyor. İlk sıvı-sıvı faz geçişi, 1994 yılında kağıt üzerinde yapılmış bir çalışmaydı. Sonuçlar “kristalizasyon perdesinin ardında, saf sudaki sıvı-sıvı geçişinin varlığına ilişkin doğrudan kanıt” olarak nitelendirildi. Daha detaylı bilgi için tıkla.