Sinek fosilindeki parazitlerle çalışmak

Editör: Seda Gönenç

 

Bilim insanları modern röntgen yöntemleriyle 30 milyon yıllık fosil sinek pupasında parazit yaban arıları buldu. Bu sayede uzun süre önce soyları tükenmiş yaban arısı türleri tanımlanabildi. Daha önce böcek fosilindeki parazit yaban arıları hiç bu kadar ayrıntılı bir şekilde incelenmemişti. Veriler bu başarılı hayvan grubunun evrimiyle ilgili yeni bilgiler verdi diyor araştırmacılar. Analiz edilen 1500'ü aşkın fosil sinek pupası, 19.yy Fransa'sının güneyindeki Quercy madenlerinden toplandı.

 

Araştırmacılar sinkrotron röntgen mikro tomografisiyle pupaların iç yapılarını yüksek çözünürlükte görünür kılıyor. Her biri üç milimetre büyüklüğündeki sinek pupasının elli beşinde parazit tespit edilmiş. Dişi yaban arıları birer yumurta bırakıyor sinek pupasının içine. Pupa kılıfının içinde gelişen yaban arısı larvaları böylece sinek pupasından besleniyor. En sık görülen türe Xenomorphia resurrecta adı veriliyor. "Resurrecta" ise soyu tükenen türün dijital yeniden doğuşunu simgeliyor.

 

#STEM alanından elde edeceği bilgi ve deneyimle sinekler alanında çalışacak kız çocukları heyecanla bekliyoruz. Bu arada ısırmasından çok çekindiğimiz sinekleri inceleyen bir bilim dalı var: Dipteroloji.

 

Kaynak: Parasitoid biology pıe2018.served in mineralized fossils, Nature Communications, 28.08.2018.

Haber: herkesebilimteknoloji