.

“Woman in Games Türkiye”nin kurucusu Simay Dinç “En Anlamlı Oyun” ödülüyle döndü

Haber: Cansu Bozdağ

San Francisco’daki Uluslararası Mobil Oyun Ödülleri’nden “En Anlamlı Oyun” ödülüyle dönen “Woman in Games Türkiye”nin kurucusu Simay Dinç, oyun sektöründeki erkek egemenliğini kırmaya niyetli. Dinç: “Kadınlar sorun çözmede oyunlaştırmayı kullanarak çok farklı değerler yaratabiliyorlar” diyor.

Oyun sektöründe de pek çok sektörde olduğu gibi erkek egemenliği dikkat çekici. Örneğin, e-spor diye bir kategori var ancak düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen hep erkekler oluyor. Peki neden o alanda sadece erkekler olsun ki? Biz kadınlar da varız ve çok iyi işler yapıyoruz. Son yıllarda bu tabuyu yıkmaya gönül vermiş pek çok kadın gösterebiliriz size. Çalıştıkları alanlarda son derece başarılılar. Üstelik sayıları da bir hayli fazla! Ayvalık’ta terk edilmiş bir köyü “bilim ve sanat köyü” haline getirmek için çabalayan, sorun çözücü ve eğitim içerikli oyunlar yapan kadınların hikâyesini “Woman in Games Türkiye”nin kurucusu oyun yapımcısı Simay Dinç anlatıyor.

 

Woman in Games Türkiye süreci nasıl gelişti. Neler yapıyorsunuz?

3.5-4 yıl önce “Kadınlara ilham olmamız lazım” dedim. “Nasıl farkında değiller, nasıl kariyer olarak görmezler” diyerek Woman in Games Türkiye’yi kurduk. Sonra üniversitelerde eğitimler, etkinlikler düzenledik. Her ay neredeyse farklı bir ilde etkinlik ve eğitimler düzenliyoruz. Kız çocuklar oyun geliştirmeye başladı ve artık dünya çapında işler yapmaya başlıyoruz.

 

Kadınları oyun sektörüne nasıl çekiyorsunuz?

Oyun dünyasında yer alan ve aynı yoldan geçmiş kadınlarla onları tanıştırıyoruz. Sektörde kariyer yapmış insanları bir araya getiriyoruz. Bire bir yerlerinde görsünler diye eğitimleri oyun firmalarında düzenliyoruz. Çeşitli workshop’lar yapıyoruz. Oyunun bir kültür endüstrisi olduğunu anlatıyoruz.

 

Burada kadın olarak karşılaştığınız zorluklar neler?

Biz oyun endüstrisinde kadın, erkek diye bir ayrım gözetmeksizin yer almak istiyoruz. Geçen hafta San Francisco’daydım. Google’da “Seriousgame (Ciddi oyunlar)” adında bir etkinlik düzenlendi. Salonun yüzde 60’ı kadındı. Kadınlar sorun çözücü konularda, eğitim konularında oyunlaştırmayı kullanarak çok farklı değerler yaratabiliyor.

 

Kendi oyununuz ödüller aldı. Neler söylemek istersiniz?

Kardeşim Eray Dinç’le sinemayı oyun sektörüne nasıl entegre ederiz diye düşündük. RecontactIstanbul oyununu yaptık. Apple tarafından “Türkiye’nin en iyi mobil oyunu” seçildi. Los Angeles New Media Film Festivali’nden ödül aldık. Oyun başarılı olunca sinemayı tamamıyla mobil oyuna entegre edelim dedik. RecontactIstanbul: Eyes Of Sky’da Ahmet Ümit senaryo danışmanımız oldu. San Francisco’da International Mobile Games Awards’ta “Best Meaningful Play” (En Anlamlı Oyun) ödülünde 2’nci olduk. Washington ve Tokyo’da finale kaldık. 11 Mayıs’ta Londra’da düzenlenecek olan Women in Games Awards’ta ‘Creative Impact Award’a (Yaratıcı Etki Ödülü) aday gösterildim.

 

Yurtdışındaki kadınlara da ulaşmayı düşünüyor musunuz?

Kesinlikle düşünüyoruz. San Francisco’da Woman in Games etkinliğinde konuştuğumuz en önemli konu; oyun şirketlerinin bu konuya el atmaları ve biraz da pozitif ayrımcılığı görmemiz.

 

Yurtdışında kadın gamer’ları sıkça görüyoruz fakat bizde pek yok gibi?

Belki de kendilerini oyuncu olarak nitelemek istemiyorlar. Sorduğumuzda “Hayır ben oyun oynamıyorum” diyorlar ama telefonlarına baktığımızda oyun indirmiş oluyorlar.

 

Oyun sektöründe kadınların oranı yüzde 22 değil de, yüzde 78 olsaydı nasıl olurdu?

Vurdulu, kırdılı hard core oyunlar yerine daha çok sorun çözücü ve eğitsel oyunlar olurdu diye düşünüyorum.

Pek sevdiğimiz Pac-Man'ın yaratıcısının bir kadın olduğunu biliyor muydun? Jennell Jaquays, Pac-Man'ın hem tasarımcısı, hem yaratıcısı. Oynamak için aşağıdaki linklerden senin için uygun olana tıkla:

Android için:

IOS için:

 

 

Kaynak: habertürk.com