Bordan gargara üretti:
Sema Hakkı

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Hakkı, antibakteriyel özelliğinden dolayı daha çok diş tedavisinde kullanılan ithal ağız gargaralarına alternatif olarak "bor" içerikli gargara geliştirdi. Bilim insanı: "Bu ürünün seri üretimine başlanabilirse hem Türkiye'deki bor rezervimizi kullanmış olacağız, hem de bundan katkı payı yüksek bir ürünü elde etmiş olacağız" diyor.


Selçuk Üniversitesi'nde 2006 yılından bu yana borik asidin sağlık açısından faydalarına ilişkin araştırma yapan Sema Hakkı, borik asidi antibakteriyel özelliği dolayısıyla gargara olarak bilinen ağız çalkalama suyu yapımı için kullanmaya karar veriyor. Çeşitli testlerin ardından bor maddesi kullanılarak yapılan gargaranın antibakteriyel özelliği olduğunu ve hücrelerin canlılığını azaltmadığını tespit eden bilim insanı, yaptığı başvurular sonucunda keşfi için hem Türkiye'den, hem de ABD'den patent alır. Bilim insanı basına yaptığı açıklamada 2006 yılında Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü'ne (BOREN) sunduğu projenin kabul edilmesiyle borla ilgilenmeye başladığını söylüyor.


Dünya'daki rezervlerinin yüzde 70'i Türkiye'de olan borun önemli ve hayati bir element olduğunu belirtiyor bilim insanı. Proje kapsamında yürüttükleri çalışmalarda bor maddesinin kemik hücreleri üzerinde olumlu etkisini tespit ettiklerini söyleyen Sema Hakkı şunları ekliyor: "Araştırdıkça borun aynı zamanda antibakteriyel olduğunu, antienflamatuar (iltihapla savaşan) olduğunu görüyoruz. 'Hem antienflamatuar, hem de antibakteriyel özelliği olan bir elemental solüsyonu kullansak nasıl bir etki olur?' diye düşündüğümüzde, borik asit içeren ağız gargarası fikri ortaya çıktı. Bununla ilgili ön çalışmalar yaptık. 'Kullanacağımız solüsyon hücreler için toksik mi, herhangi bir yan etkisi var mı' önce bunları test ettik. Tüm testlerimizden olumlu sonuç alınca bor içeren gargarayı ürettik."


Bilim insanı diş kliniklerinde tedavi sürecinde, günlük hayatta ise ağzı bakterilerden arındırmak için kullanılan gargaranın ithal edildiğini ve alternatifinin bulunmadığını dile getirerek: "Piyasadaki gargarayı ne kadar sulandırırsanız sulandırın, hücreleri öldürücü bir potansiyeli var. Yani antibakteriyel ama bir yandan da toksik. Toksik, dokunduğu anda hücrelerin ölmesine sebep olan ya da belirli düzeylerde hücrelerin canlılığını azaltan bir şey. Dolayısıyla bakterileri öldürmek için kullanırken, aslında vücuttaki hücrelere bir miktar zarar veriyor." diye söylüyor.


Ürettikleri gargarayı şimdilik sadece klinikte hastalara kullandıklarını belirten Prof. Dr. Sema Hakkı, dünyadaki yıllık cirosu 40 milyon dolar civarında olan ürünün ticarileşme potansiyelinin de yüksek olduğunu belirtiyor.