Sanat, mühendislik ve tasarımla buluşunca

Sanattan ilham alan inovasyon projelerinin önünü açan bang. art innovation prix programı güzel sanatlar, mühendislik, tasarım, genetik gibi farklı disiplinlerden tasarımcıların teknolojik ve bilimsel unsurlar içeren sanatsal üretimlerini destekliyor.

Sayısal sanat 1990'daki dijital devrim sonrası mekanik ve elektrik sistemlerin yerlerini ağırlıklı olarak sayısal sisteme bırakmasıyla ortaya çıkan, bilgisayarın bir aracıdan çok yaratıcı olduğu yeni bir medya sanatı. Dijital sanat olarak da adlandırılan bu sanatın özelliği teknoloji ve deneysel pop kültürünü genellikle etkileşimli bir şekilde seyirci ile buluşturmak. Işık sanatı, mapping, robotikler, performans, deneysel müzik, sanal ve genişletilmiş gerçeklik, hiper-metin sayısal sanatın en yaygın örneklerinden.

 

Fransa'daki Mirage Festivali, Belçika'da Bam Festivali, Büyük Britanya'daki FutureEverything, İspanya'daki Sonar Festivali, dünyanın bir çok yerinden katılan medya sanatçılarının inovatif yaklaşımlarını seyirci ile buluşturuyor.

Bu yıl ikincisi, geçtiğimiz mayıs ayında İstanbul 42 Maslak'ta düzenlenen ve ArtBizTech tarafından organize edilen "Bang. Art Innovation Prix"nin teması "Digital Aura" idi. Program sanattan ilham alan inovasyon projelerinin önünü açıyor ve güzel sanatlar, mühendislik, tasarım, genetik gibi farklı disiplinlerden tasarımcıların teknolojik ve bilimsel eklemler içeren üretimlerini destekliyor. Bang. Art Prix seçilen sanatçıları mentorlarla buluşturarak çalışmaları kapsamlı hale getiriyor.

Sergiye seçilen 13 proje arasında ses-ışık yerleştirmeleri, robotik, elektro-mekanik ve sanal gerçeklik deneyimlerinin olduğu projeler bulunuyordu. Projelerin tamamına bangprix üzerinden ulaşılabilir.