Artık renkleri koklayabildiğimiz bir maske var

Duyum ikiliği, yani sineztezisi olan bireyler için eflatun rengini koklamak ya da flüt sesinin tadına bakmak gayet sıradan bir olay. Uzay mühendisi ve Autodesk’te “artist-in-residence” olan bilim insanı duyum ikiliğini bizzat kendisi deneyimlemek istedi ve renkleri kokuya dönüştüren bir araç geliştirdi.

Öncelikle aleti deneyen kişinin parmağındaki bir algılayıcı nesnenin kokusunu saptıyor ve kolundaki kolçağa iletiyor. İçerisinde Intel Edison çipi bulunan kolçak, rengi analiz edip kırmızı, yeşil ve mavi bileşenlerine ayırarak RGB sinyalleri yaratıyor. Çip koku salınımını kontrol ediyor. Kırmızı, yeşil ve mavinin birleşimine dayalı, her bir renge özgü üç tüp özel kokulu yağ, kokuların karışımını oluşturan bir maskeye açılıyor. Kırmızı için greyfurt, yeşil için çay ve mavi içinse lavanta kokuları cihazda tanımlı. Son olarak da tüplerin üzerindeki iki küçük fan kokuyu maskeyi takanın burnuna taşıyor.

STEM alanında çalışacak kız çocuklar bununla neler geliştirebilir? Örneğin, görme engelli bireyler için bu çalışmayı geliştirecek kız çocuklar, bu bireylerin renklerle olan bağını güçlendirebilir.

Haberin orijinali için tıkla.