Rejin Kebudi'ye "Onkolojide Kadın Lider Ödülü"

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Çocuk Hematoloji-Onkoloji Uzmanı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rejin Kebudi, Amerika Klinik Onkoloji Derneği (ASCO)’nin, 2018 Uluslararası Onkolojide Kadın Lider ve Mentor Ödülü’ne layık görüldü. Ödül ilk kez Türkiye'den bir isme verildi.


Aralarında Harvard, Yale ve Stanford gibi bilim alanında öncü üniversitelerden adayların da olduğu aday listesinden ödülle dönen Prof. Kebudi, "...Bir kadın olarak çok gururluyum. Bu ödül kadınlara verilen bir ödül. Türkiye’de özellikle çocuk ve çocuk onkolojide kadın akademisyenlerin sayısı dünyadaki birçok gelişmiş ülkeden çok daha fazla. Kendi kurumum, Türkiyeli onkologlar ve kadınlar adına çok büyük gurur duyuyorum” diyor.

 
Rejin Kebudi 36. yıldır çocuk onkolojisi alanında çalışıyor. Bilim insanı pek çok öğrenciye eğitim veriyor, akademisyenlere mentörlük yapıyor ve uluslararası dergilere makale yazıyor. Tüm zorluklarına rağmen mesleğini severek yaptığını belirten Kebudi, "48 saati 24 saatte yaşıyoruz diyebilirim, gerçekten çok yoğun bir tempo. Uyku saatlerimiz az, herkese 8 saat uyku öneriyoruz ama bizim hiçbir zaman 8 saat uyuyacak vaktimiz olmuyor. Ama bunu severek yapıyoruz” diye belirtiyor.


Amerikan Onkoloji Derneği, 150 ülkeden 45 bin üyesi olan bir kurum. Bilim insanı Kebudi, ödülünü Chicago'da 30 bin kişinin katılımıyla yapılan bir kongrede aldı. Kendisini kutluyoruz.

Enstitünün sayfasına erişmek için tıkla.