Rammal Ödülü bu yıl Zehra Sayers'e verildi!

Akdeniz'de ileri düzeyde çalışmalar yapan bilim insanlarına ya da gruplara verilen "Rammal Ödülü" bu yıl Prof. Dr. Zehra Sayers'e verildi.


Akdeniz'de ileri düzey bilim alanında çalışan bilim insanlarına ya da gruplara verilen Rammal Ödülü'nün 2017 yılı sahibi Zehra Sayers oldu. Sabancı Üniversitesi Rektörü olarak görevini sürdüren Sayers, 2002-2018 yılları arasında Sesame Bilimsel Danışma Komitesi'nin de başkanlığını yaptı. 2017 ve 2018 Rammal Ödülleri bu yıl 80 ülkeden 4 binden fazla katılımcıyla 9-14 Temmuz tarihleri arasında Fransa'nın Toulouse şehrinde gerçekleşen (EuroScience Open Forum) ESOF kongresinde verildi. Aynı kongrede ESOF Avrupa Genç Bilim İnsanları Ödülleri de dağıtıldı.


Düzenlenen bir törenle Rammal Madalyası'nı alan bilim insanı Sayers'in EMBL Hamburg Laboratuvarı'nda ki öncü çalışmaları, Sabancı Üniversitesi kuruluşu sırasındaki katkıları ve yapısal biyoloji alanını Türkiye'ye getirmek üzere yaptığı öncü çalışmaları vurgulandı. Zehra Sayers'in SESAME Bilim Danışma Kurulu Başkanı olarak Orta Doğu ve Akdeniz ülkelerinde evrensel düzeyde araştırmalarda kullanılmak, bu ülkeler arasında bilimsel ve kültürel bağların kuvvetlendirilmesine katkıda bulunmak ve siyasi düzeyde işbirliğinin ötesinde, bölgenin genç ve deneyimli bilim insanlarının kaliteli ve çığır açıcı araştırmalar yürüteceği SESAME projesinde yaptığı özverili çalışmalar için de ödüllendirilmesinin çok önemli olduğu gerçekleşen tören boyunca vurgulandı.


Bilim insanı bu ödülü almaktan onur duyduğunu belirterek, yıllar boyunca jürinin ödül verirken kadın araştırmacıları da ön planda tutmak konusunda gösterdiği hassasiyete dikkat çekti. Bilimdeki ilerlemelerin yaratıcılık ve çalışkanlık olduğu kadar, kalite, dürüstlük ve paylaşma üzerine inşa edildiğine inandığına değinen bilim insanı Sayers, kendisinin de farklı alanlardaki çalışmalarıyla bilim dünyası alanına bir tuğla eklemeye ve  ilerlemelere katkıda bulunmaya çalıştığını söylüyor.