Siber saldırılardan koruyan verici geliştirdi:
Rabia Tuğçe Yazıcıgil

Amerika'da Massachusetts eyaletinde yer alan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) Rabia Tuğçe Yazıcıgil, geliştirdiği yeni bir tür verici ile insülin pompası, kalp ritmi düzenleyicisi gibi tıbbi cihazları ve evlerdeki sayaçları okuyan, ısınmayı kontrol eden ve elektrik şebekesini izleyen cihazları siber saldırılardan koruyacak.


Günümüzde birbirine bağlı şekilde kullanılan araç, akıllı evler ve tıbbi cihazlar "nesnelerin interneti"ni oluşturmuş durumda. Uzmanlara göre internete veri yükleyen ve paylaşan cihazların sayısı 2020 itibariyle 20 milyarı aşacak. Ancak bu cihazlar veriyi bulup ele geçirerek, silerek, sinyalleri bozarak zararlı etkilere yol açan saldırganların müdahalesine karşı korunmasız durumda. Verileri korumanın bir yolu olan "frekans sektirme- frequency hopping", binlerce bit içeren her bir veri paketinin rastgele seçilmiş ve benzersiz bir radyo frekansı (RF) kanalı üzerinden iletilmesi yoluyla saldırganların paketleri ele geçirebilmesini önlüyor. Ancak büyük paketleri sektirmek uzun sürdüğü için saldırganlar bunları ele geçirebilecek zamanı bulabiliyor. 


MIT'de Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi Bölümü'nde doktora sonrası araştırmalarına devam eden Sabancı Üniversitesi mezunu Rabia Tuğçe Yazıcıgil bu frekans sektirme yöntemini nasıl geliştirdiklerini şöyle açıklıyor: "Mevcut verici mimarisinde, bu büyüklükte verinin düşük güç kullanılarak bu hızda sektirilmesi mümkün olmazdı. Bu protokol ve radyo frekansı mimarisini birlikte geliştirerek, tüm cihazların bağlantılarına fiziksel seviyede güvenlik getiriyoruz. Bunun ilk uygulaması, evdeki sayaçları okuyan, ısınmayı kontrol eden ve elektrik şebekesini izleyen cihazların güvenceye alınması olabilir."


Bilim insanı Yazıcıgil, insülin pompası, kalp ritmi düzenleyici gibi tıbbi cihaz sinyallerinin bozulmasının sağlık açısından ciddi bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekerek, bunların saldırganlardan korunmasının yaşamsal önem taşıdığını söylüyor.