Artık onları terk edemeyeceksiniz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelik, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.


Buna göre kedi, köpek ve gelinciklerin derilerinin altına özel bir cihazla mikroçip yerleştirilecek. Çipler hayvanın sol tarafında kulağa yakın kısmına veya iki skapula arasına deri altına konulacak. İşlemi veterinerler ya da sağlık teknisyenleri yapacak. Bu çiplerin ise 15 karakterli bir kod numarası olacak. Köpek sahipleri 1 Ocak 2021, kedi ve gelincik sahipleri ise 1 Ocak 2022’den itibaren en geç bir yıl içinde kayıt işlemi yaptırmak zorunda. Bunun için il ve ilçe müdürlükleri yetkili kılındı.


Evcil hayvan sahipleri, hayvanların doğum, ölüm, kayıp ve sahip değişikliğini de bildirecek. Ev hayvanlarının her türlü bakım ve beslenmesinden sorumlu olacak sahipleri böylelikle onları terk edemeyecek. Yeni doğan ev hayvanı, doğum tarihinden itibaren en geç üç ay içinde il veya ilçe müdürlüklerine bildirilecek. Sahipli ev hayvanlarının kayıt altına alınmasına ilişkin masraflar hayvan sahiplerince karşılanacak.


Peki bu sistem nasıl çalışıyor?
Aslında sistem implakt teknoloji ile çalışıyor. Yerleştirilen çipler pirinç tanesinden daha büyük değil. Bu mikroçipler insanlar ve hayvanlarda yaygın olarak kullanılan ince bioglass kapsülü içinde yer alan sadece birkaç bileşenden oluşuyor. Sistem ise radyo frekanslı tanımlama transponderi ile veri akışı sağlıyor. 


ABD'de hayvan barınakları ve hayvan hastanelerinin çoğu evcil hayvan mikroçiplerini okumak için okuyucu tarayıcılara sahip. Bu mikroçiplerin her birinin farklı frekansları var. Mikroçipler pasif cihazlardır. Yani iç enerji kaynağı yoktur. Tükenebilir değildir. Tarayıcı tarafından etkinleştirilene kadar hep uykuda kalıyorlar. Yani evcil hayvanınızı kaybettiğinizde sistemi açtığınızda bu çip harekete geçiyor. 


• 125khz çip – yakın zamana kadar kullanılıyordu. ABD'de en yaygın frekanslardan biriydi ve çoğu tarayıcı tarafından okunabilir basit bir sisteme sahipler.
• 134kHz çip – 2004 yılında ABD tanıtıldı. Bu mikroçip Uluslararası Standartlar Organizasyonu tarafından geliştirilen veya yaygın ISO olarak bilinen özellikleri karşılıyor. Yani evrensel bir standarta sahip. Bu çip Microchip ID kod biçimi, yani 0-9 arası rakamları kullanan bir sistemle çalışıyor. Sonrasında bu rakamlar aracılığıyla 15 basamaklı sayısal bir kod tanımlanır; burada, ilk üç basamak bir ülke kodunu veya üretici firma kodunu temsil eder. Geriye kalan ise o kişiye ait numara olarak belirlenir.
• 128 kHz çip – 2007 yılında tanıtıldı, birçok tarayıcı tarafından okunabiliyor, ancak küresel bir uygunluğu olmadığı için pek tercih edilmiyor.


ABD'de hemen hemen tüm barınak ve hayvan hastanelerinde bu tarayıcılardan var. 2008 yılı itibariyle  70,000'in üzerinde “evrensel tarayıcı” olduğu tahmin edilmekte. STEM bilgimiz ile aslında var olan bu sistemleri geliştirmemiz mümkün. Örneğin, bu sistemlerin kullanıldığı arayüz ile diğer hayvanlar için kapsayıcı sistemler geliştirmemiz mümkün mü? Bu arayüzler ile neye, nasıl çözümler üretebiliriz? Bir düşünsene!