Ölümden sonra yaşamaya devam eden genler

Ölümden sonrasında hayat var mı, yok mu konusu tartışmalı olsa da bazı genler için ölümden öncesi de, sonrası da aynı noktaya çıkıyor. Bazı genler bu anlamda bilim insanlarını oldukça şaşırtıyor. Bilimin en çok ilgisini çeken konulardan biri de şüphesiz ölüm ve yaşam döngüsü. Canlılar neden ölür sorusu da cevabı aranan sorulardan bir tanesi.

Alabama Üniversitesi ve Washington Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı yaptığı çalışmalarda, gen aktivitesini ölçme amacıyla bir teknik test ediyordu. Yaptıkları çalışma onları bambaşka bir keşfe doğru yönlendirdi.

 

Bilimsel araştırmalarda test grubu ve kontrol grubu bulunur. Kontrol grubu olağan şekilde yaşar. Normalde olması gerekenler, bu kontrol grubunun üzerinde yapılan incelemelerde öğrenilir. Ekip ölü bir zebra balığını kendi deneyleri için kontrol grubu olarak kullanmayı amaçlıyordu. Yeni ölmüş balıktan test amacıyla aldıkları dokuyu kontrol ederken tahminleri, hücre aktivitesi azaldıkça genlerin yeni kopyalarının hızlı bir şekilde azalmasıydı. Aradıklarını da buldular sayılır –bazı genleri istisna kabul edersek.

Genlerin %1'lik bir kısmı, bir şeyler inşa etmeye hazırlanır gibi davranmaya devam ediyordu. Yapılan tekrarlı testlerde, organizma öldükten saatler, hatta günler sonra aktivitesi devam eden hücreler bulundu.

Ekibin bu tür çalışmaları uzun süre şüpheyle yaklaşılan çalışmalardan olmuştu. İspanya'da Barselona Genom Enstitüsü'nden Roderic Guigo önderliğindeki bir grup, ölüm sonrası gen aktivitesinin insanlarda da gözlemlendiğini ortaya çıkardı. Ekip bu grubun da aynı olguyu kanıtlaması sayesinde kurtulduklarını söylüyor.