Robot ögretmenler Türkiye’ye geliyor

-

Haber: Shahla Babayeva

 

Finlandiya’da öğretmen olarak işe alınan ve 23 dil bilen ‘Elias’ adı verilen öğretmen robot Bahçeşehir Koleji'nin davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Bahçeşehir Koleji’nde de kullanılmaya başlayacak robot öğretmenlerin amacı öğrencilerin dil öğrenimini daha kolay hale getirmek. Mobil bir uygulama ile sınıfın dili ve öğrencilerin düzeyine göre ayarlanabilen robot öğretmen ile derslerin daha eğlenceli hala gelmesi de hedefleniyor.

Elias'ın web sayfası üzerinden uygulama olarak da indirilebilen akıllı telefonlarda, tabletlerde kullanılabilen bir uygulamaya sahip olduğunu söyleyen bilim insanı "Elias STEM ve kodlama bazlı eğitimde verebiliyor ama asıl olarak dil eğitimine programlı bir robot. Ayrıca onu ihtiyacınıza göre programlayabilirsiniz. Şu anda Tampere şehrinde Finlandiya Teknoloji Üniversitesi ile birlikte geliştirmeler sürüyor. Onun dışında robot 4 şehirde hali hazırda kullanımda" diye konuştu. Robotu geliştiren bilim insanları aldıkları olumlu geri dönüşlerden sonra rahatladıklarını ve çok mutlu olduklarını ifade ediyor. Yapay zekânın daha da ilerleyeceğini ve eğitimin daha fazla içine gireceğini söyleyen ekip: "Bu robotlar sadece mekanik olarak tasarlanmadı, bazı görsel ayrıntıları da var. Şu an bir robot var ama gelecekte bu robot bir hologram veya görüntü de olabilir" diye ekliyor. 

Bu robotların öğretmenlere destek olması amacıyla üretildiğini söyleyen Bahçeşehir Koleji’nden Özlem Dağ, "Okullarımızda Bahçeşehir Üniversitesi ile birlikte hem bir araştırma çalışması, hem de pilot uygulama yapmak amacıyla bu robotu getirdik. Önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde bazı kampüslerimizde pilot uygulama yapacağız. Bu robotlar dil eğitimi için kodlanmış, yazılımları hazırlanmış robotlar. Biz de okullarımızda öncelikle İngilizce eğitimi için bu robotları kullanacağız. Daha sonra diğer yabancı dil eğitimleri için de kullanmak istiyoruz" diyor.

Peki bunun STEM ile ilişkisi ne? Eğitim ve öğretimde bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını benimseyen STEM eğitiminin bir tamamlayıcısı olarak öğrencilerin çalışma ortamlarında kod sistemiyle çalışan bir robot ile eğitim almaları ve eğitim sürecinde onunla bir iletişim geliştirmelerini çok önemli buluyoruz. Kız öğrenciler bir yandan fikirlerini geliştirirken, öte yandan onlar için erişilebilir bir teknolojinin yanı başlarında olması iyi bir motivasyon kaynağı!