Küçük ama Güneş kadar yoğun:

Nötron Yıldızlar

Nötron yıldızları astrofizikçilerin en çok ilgi duyduğu konulardan biri ancak boyutları genel olarak çok küçük olduğu için onları gözlemleyebilmek son derece zor. Nötron yıldızları en basit anlamıyla süpernova patlamalarından sonra arta kalan maddelerin içe çökmesi sonucu oluşan yıldızlara verilen isim. İçinde çok az sayıda proton ve elektron olsa da, büyük oranda nötrondan oluşan bu yıldızlar bilinen en küçük ve en yoğun yıldızlar olma özelliğine sahip.

Nötron yıldızlarının boyutu ile ilgili şimdiye kadar pek çok araştırma gerçekleştirildi ancak net bir hesaplama yapmak mümkün değildi. Genel tahmin ise 8 - 16 km arası büyüklükte oldukları yönündeydi. Yakın zamanda Frankfurt Goethe Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği bir çalışmada bilim insanları en ufak nötron yıldızlarının 1,5 km'ye kadar düşen boyutlarda olabileceğini keşfetti.

 

Ufak boyutlarına rağmen nötron yıldızları çok yoğun oluşumlar. Her biri Güneş'in kütlesinin ufacık bir küreye sıkıştırılmış hali kadar yoğun ve bu da büyük bir enerji ile dolu oldukları anlamına geliyor.

Nötron yıldızlarına dair her bilgi nükleer fizik araştırmaları için oldukça kritik ve elde edilen veriler sayesinde nükleer yoğunlukta maddelerin temel davranışlarının daha rahat tespit edileceği düşünülüyor. 2017 senesinde aynı bilim ekibi başka bir araştırmada nükleer yıldızların kütleleri ile ilgili veriler elde etmeye çalıştı ve sonuçlar pozitif olunca aynı yöntemi kullanarak bu kez de boyutu araştırmaya başladı.

Teorik fizikte kullanılan pek çok istatiksel ve deneysel yolu kullanarak iki milyardan fazla teorik model elde eden araştırma ekibi, aynı şekilde bilimsel ve istatiksel bir eleme yöntemiyle sonuçları sınırlandırmayı başardı.

Astrofizik alanında çalışacak ve yıldızlara daha yakından bakacak kız çocuklara duyurulur!