Nerede yangın

olduğunu gösteren bir harita var

NASA dünyanın neresinde yangın olup olmadığını gösteren interaktif bir harita yayınladı. Uyduların termal tarayıcılarıyla saptanan yangınlar hiç de iç açıcı bir tablo sunmuyor.


NASA resmi web sitesi aracılığı ile girdiğiniz an da dünyadaki bütün yangınların yerini saptayan ve bunu kırmızı noktacıklarla gösteren bir yangın haritası yayınladı. Özellikle Kuzey Amerika, Şili ve Güney Amerika'nın yabani bölgelerindeki yangınlar göze çarpıyor. Bu bölgelerde geçtiğimiz 2 yılda 1.5 milyon hektarı aşkın alan yanıp kül olmuştu.


Maalesef Türkiye yönünde de işler hiç iç açıcı görünmüyor. Anlık olarak buraya tıklayıp erişebileceğiniz interaktif yangın haritasında, Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde bir yangına rastlayabiliyoruz. Üstelik vahim tablo bugünle de sınırlı değil. Gün gün gözlem yapabileceğiniz interaktif haritada tesadüfi bir gün bile seçseniz, ülkenin dört bir yanından orman yangınlarını işaret eden kırmızı noktalar görebiliyorsunuz. #STEM alanında çalışacak kız çocuklar, geliştirecekleri bir teknoloji ile bulundukları noktada yangın çıkabilme ihtimalini saptayabilir ve bu anlamda kendilerinin ve çevrelerinin daha kontrollü olmalarını sağlayabilir.


Kaynak: webtekno.com