Humanitarian Star Awards'ın (İnsanlık Yıldızı Ödülleri) sahiplerinden biri de Mihri Özkan oldu!

Her yıl düzenlenen ve alanlarında başarı göstermiş 5 bilim insanına verilen Humanitarian Star Awards'ın (İnsanlık Yıldızı Ödülleri) 5 sahibinden Profesör Doktor Mihri Özkan oldu!
California Üniversitesi'nde çalışmalarına devam eden Mihri Özkan bu ödülü çevre dostu yenilenebilir enerji alanında yaptığı çalışmalarından dolayı aldı. ABD'nin Los Angeles şehrinde düzenlenen ödül töreniyle ödülünü alan bilim insanını bu gecede ödüle taşıyan başarısı yenilenebilir enerji ve lityum pil teknolojisine getirdiği yenilikler oldu. Özkan, ödülü alırken yaptığı konuşmada çeşitli mantar türleri dahil birçok bitkisel kaynağı kullanarak geliştirdikleri pili "üretimi var olan teknolojilerden yüzde 30 daha ucuz ve piyasadaki en başarılı lityum pil kabul edilen Tesla araçlarının kullandığı pilden iki kat etkili" ifadeleriyle tanıttı.


Bilim insanı günümüz çevre kirliliği ve küresel ısınma problemlerinin insanoğlundan kaynaklandığını açıklayarak bu alanda yapılan çalışmaların hayati önemi olduğunu ifade ediyor. Ödül töreninin ardından konuşan bilim insanı: "Ödülü alma sebebim temiz çevre teknolojileri konusunda yaptığımız çalışmalar ile geliştirdiğimiz lityum ion bataryaların elektrikli araçlara adaptasyon çalışmaları" dedi. Çalışmanın daha önce başka ödüller de aldığını ifade eden Özkan, "Bu ödülü de onların üzerine ekledik" diyerek ödüle layık görenlere teşekkür etti.


Mihri Özkan'ın yayınladığı 300'den fazla bilimsel makalesi, 69 buluşu ve 79 patenti bulunuyor. Mühendisliğin bilimle kesiştiği alanda çalışmalarını yürüten bilim insanı aynı zamanda ulusal madalya, mühendislik ödülü, mühendis eğitimci, genç araştırmacı ve gelişen keşifçi ödüllerinin de sahibi.


İnsanlık Yıldızları Ödülleri'nde bilim ve teknoloji alanında sıra dışı başarı ödülü olan Helios Ödülü'nü Citizendium açık kaynak kodlu çevrimiçi ansiklopedi çalışmasıyla Wikipedia'nın kurucularından olan Dr. Lawrence Sanger alırken; Sağlık ve Medikal Ödülü'nü küresel nükleik asit alanında yaptığı çalışmalar ile Dr. Chad A. Mirkin; Doğal Felaket Yardımı Ödülü'nü doğal felaket geçiren bölgelerde yaptığı güneş enerjili ve kendi kendine yetebilen kütüphane, alışveriş merkezi çalışmaları ile Maria Gabriela Velasco ve Bilgi Paylaşım Ödülü'nü ALS ve benzer nörolojik hastaların iletişim kurmasını sağlayan çalışması ile Dr. James Marggraff aldı. #STEM alanında çalışacak kız çocuklar olarak Mihri Özkan'dan ilham alıyoruz!