Gülmek yok:

Bu bilgisayar pirinç tanesinden daha küçük

Mart ayında bilgisayar şirketi IBM tarafından yapılan ve dünyanın en minik bilgisayarı olarak kayda geçen mini-bilgisayardan da küçüğü yapıldı. Bir pirinç tanesinden bile küçük olan ve yalnızda 0.3 mm çapında olan bu bilgisayar Amerika’da yer alan Michigan Üniversitesi'ndeki bir grup araştırmacı tarafından geliştirildi.

Her ne kadar 'bilgisayar' olarak tanıtılsa da, bu cihaz bildiğimiz anlamda bir bilgisayarın tüm işlemlerini elbette yerine getiremiyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan araştırmacılar bu minik teknolojiye, bir bilgisayar denilip, denilmemesi konusunu aralarında tartıştıklarını söylüyor.

“Micro Mote” adını taşıyan bu minik cihazın içinde herhangi bir depolama birimi bulunmuyor. Bu da elektriği kesildiğinde yapılan işlemlerin silindiği anlamına geliyor. Işığı elektriğe dönüştüren fotovoltakik teknolojisinden yararlanan Micro Mote veri transferi yapabiliyor. Bunun yanı sıra sıcaklık sensörü olarak da kullanılabilen dünyanın en minik bilgisayarı ortam sıcaklığını ölçebiliyor. Bu minik bilgisayarın ilerleyen dönemlerde ses ve video desteğine kavuşması ve kanser çalışmalarında kullanılması hedefleniyor.

STEM alanında çalışacak kız öğrenciler, bu teknolojiyi kullanarak bilgi ve belgeyi daha minik alanlarda dönüştürebilir ve taşıyabilir. Bu çok heyecan verici!