Akciğer kanserine karşı Türkiyeli bilim insanlarından önemli gelişme!

Eskişehir Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehtap Kutlu ile Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sağlık Programları Başkanı Doç. Dr. Gökhan Kuş’un akciğer kanseri tedavisi için geliştirdikleri çalışma, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi'nden patent alarak önemli bir gelişmeye imza attı.

 

Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi ortaklığında tamamlanarak patentlenen proje sayesinde, akciğer kanseri hücrelerinde bir enzim olan 'seramidaz'ın inhibitörü 'ceranib-2'nin bu kanser türünün tedavisinde kullanılabilir olduğu kanıtlanmış oldu.

'Akciğer kanseri hücrelerini etkisiz hale getirmeyi başardık'

Kanser çalışmalarının son zamanlarda artmış olmasına rağmen kanser vakalarının da hızlı bir artış gösterdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mehtap Kutlu ve Doç.Dr. Gökhan Kuş, şöyle diyor: "Kanser oluşumu ve gelişimi ile ilgili olarak çok sayıda biyolojik mekanizma bulunuyor. Biz de kanserin tanı, teşhis ve tedavisinde büyük öneme sahip enzimlerden biri olan 'seramidaz'ın çalışmasını baskılayarak akciğer kanseri hücrelerini etkisiz hale getirmeyi başardık."

'Amacımız 5 sene içinde yerli ve milli bir kanser ilacı geliştirmek'

Projenin gelecek hedeflerine de değinen Prof. Dr. Kutlu ve Doç.Dr. Kuş, şöyle devam ediyor: "Pek çok patent başvurumuz bulunuyor. Ancak bunların geliştirilip, preklinik aşamaya geçebilmesi için bazı değerlere ihtiyaç var."

Günümüzde hâlâ en yaygın ölüm nedenlerinden biri olarak gösterilen kanser her yıl milyonlarca kişinin hayatını etkiliyor. Kanser tedavisi için ayrılan bütçe, ülkelerin sağlık harcamalarında en büyük payı oluşturuyor. Kanser tedavisinde kendi ilacını üretebilen ülke sayısı ise oldukça az. #STEM alanında çalışacak kız çocukların bu döngüyü kıracağını ve yeni gelişmelerin habercisi olacağına inanıyoruz!