“Kızlarla Kodluyoruz” Ideathon için geri sayım basladı

.

Kodluyoruz Derneği ve Microsoft Türkiye işbirliğiyle düzenlenecek "Kızlarla Kodluyoruz Ideathon"a fikirleriyle fark yaratacak liseli kız öğrenciler için başvurular başladı!

Kodluyoruz Derneği geleceğin bilim kadınlarını kendi çözümlerini üretmeye davet eden bir sosyal girişim. Kod okuryazarlığını artırmak, kodlama alanında eğitim kaynaklarına erişim sağlamak ve mevcut imkanları bir araya getirerek fırsat eşitliğine destek olmak amacıyla yola koyulan dernek ile Microsoft Türkiye “iyilik için teknoloji” teması altında heyecan verici bir işbirliği gerçekleştiriyor.

Nasıl bir maraton?

  • 26 Haziran’da gerçekleşecek etkinlikte kız öğrenciler 4-5 kişilik takımlar halinde belirlenen toplumsal sorunlara teknolojiyi kullanarak geliştirdikleri çözüm önerilerini ortaya koyacak.

  • Kazanan takım fikirlerini hayata geçirmek üzere Kaş’ta bir haftalık yaz kampına katılma ve kodlama eğitimi alma imkanı kazanacak.

14-17 yaş arası kız öğrencilerin katılımına açık olan etkinliğin son başvuru tarihi 24 Haziran.

"Katılımcıların kodlama bilmesine gerek yok"

Kız öğrencilerin bilişim alanına katılımını teşvik etmek amacıyla gerçekleşecek etkinlik, çeşitli toplumsal konulara dijital çözüm bulmak üzere temellendirilmiş farklı bir fikir maratonu olmayı hedefliyor.

İki oturumdan oluşacak fikir maratonunun ilk oturumunda katılımcılar bir fikrin nasıl geliştirileceği ve sunulacağı hakkında kısa bir eğitim alacak ve çeşitli toplumsal problemlere dair bilgi edinecek.

Katılımcılar ikinci oturumda ise bu problemlere karşı teknoloji odaklı çözümler geliştirmeye çalışacaklar. Bunu yaparken kız çocuklar gönüllü destekçilerin de desteğini alacak.

Oturum sonunda her takım kendi fikrini jüriye sunacak. Kazanan takım temmuz ayında Düşler Akademisi Kaş tesislerinde bir hafta boyunca destekçiler eşliğinde fikirleri üzerinde daha detaylı çalışacak ve temel yazılım eğitimi alacak. 

Herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmeyen etkinlikte katılımcıların tek ihtiyacı bol bol merak ve yaratıcı fikirleri!

Sorularınız için info@kodluyoruz.org e-posta adresine mail atabilirsiniz.

Hemen başvurmak için buraya tıklayarak formu doldurmanız yeterli!