İdrar test sonucunuz cep telefonunuza gelsin ister misiniz?

Editör: Seda Gönenç

 

İlerleyen zamanlarda hastaneye gitmeden evlerde tanıyı mümkün kılan cihazların olacağını görüyoruz. Peki ama evinizde kullandığınız bir cihaz size hasta olduğunuzu söyleseydi ona inanır mıydınız? Vivoo'nun kurucu ortaklarından Gözde Büyükacaroğlu, halâ hepimizin sağlık konusunda "otorite"ye ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bu yüzden insanları evde tanıya nasıl hazırlayabiliriz diye düşünürken Vivoo fikri ortaya çıkmış.


Vivoo, idrar stripleri üzerinden sağlıklı tavsiyeler sunan bir mobil sağlık asistanı. 8 parametreli idrar stripleri üzerine idrarınızı yaptıktan sonra uygulama üzerinden idrar stripinin (bir tür parametre, görsel) fotoğrafını çekerek, çektiğiniz bu fotoğrafı sisteme yüklüyorsunuz. Onlar da stripteki parametrelere göre yeterli su alıp, almadığınızı, nasıl beslendiğinizi, enfeksiyonunuz olup-olmadığını fark ediyor ve sizlere tavsiyelerde bulunuyor. Amaç daha sağlıklı tercihler yapmanızı ve bu tercihleri alışkanlık haline getirmenizi sağlamak. Gözde Büyükacaroğlu uygulamalayrıyla ilgili soruları yanıtlıyor: 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 

Vivoo'nun kurucu ortaklarındanım. Miray Tayfun ile ortağız. Bu işe başlamadan önce Miray'ın biri başarısızlıkla sonuçlanan iki farklı başlangıç deneyimi oldu. Daha sonra birlikte benim ilk girişimim olan Vivosens Biyoteknoloji'yi kurduk ve 3 yıldır birlikte çalışıyoruz. Vivosens, taşınabilir tanı teknolojileri üzerine ürün geliştiren bir girişimdi. 3 yıldır birlikte çalışıyoruz. Vivosens, şimdilerde sadece Ar-Ge ekibiyle yola devam ediyor. İki senelik Ar-Ge sürecimiz devam ederken, biz de birlikte Vivoo'yu geliştirmeye başladık. Beslenme uzmanları ve yazılımcılardan oluşan bir ekibimiz var. 

Girişiminiz nasıl bir soruna çözüm sağlıyor?

8 parametreli idrar stripleri üzerine idrarınızı yaptıktan sonra uygulama üzerinden fotoğrafını çekerek sisteme yüklüyorsunuz. Biz de bu parametrelere göre gönderen kişinin yeterli su alıp, almadığını, alkali mi, asidik mi beslendiğini ya da enfeksiyonu olup, olmadığını fark edebiliyoruz ve sizlere tavsiyelerde bulunuyoruz. Bunlara bağlı olarak da beslenme alışkanlıklarıyla ilgili tavsiyeler vererek kişinin daha sağlıklı tercihler yapmasını sağlıyor ve bir alışkanlık oluşturmaya çalışıyoruz. 

Günümüzdeki sağlık uygulamalarının çoğu, kişinin her an ne yediklerini sisteme yazmasını istiyor ancak karşılığında da "günde 3 litre su içmelisin" gibi genel tavsiyeler veriyor. Bu nedenle bu tarz uygulamalar genellikle "sadakat" problemi ile karşılaşıyor. Yapılan bir araştırmaya göre mobil sağlık uygulaması indiren insanların yüzde 80'i, ilk iki hafta içerisinde uygulamayı telefonlarından kaldırıyor. Vivoo, kullanıcısından bu tarz girişler yapmasını beklemiyor. Parametrelere idrar striplerinden baktığı için de objektif verilerle çalışıyor. Dün akşam aldığınız yanlış bir beslenmenin karaciğerinizi ne kadar yorduğunu anlayabiliyor ve sizi rahatlatacak besin önerileri sunuyor. Herhangi bir tanı ya da tedavi amacımız yok, sadece beslenme alışkanlıklarımızdaki ufak değişikliklerle nasıl daha sağlıklı olunur, bunu görüyoruz. Ancak sistem kişinin idrarında ciddi bir durum gördüğünde, doktora gitmesini söylüyor. 

 


Ne kadar yatırım aldınız ve bu yatırımları nasıl değerlendirdiniz?

Vivosens'i Sanayi Bakanlığı'nın Teknogirişim desteği ile kurmuştuk. Daha sonra sens ile İTO ARI Teknokent'in önderliğinde gerçekleşen Big Bang 2015'in birincisi olduk. Ayrıca, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin İlk İşim Girişim yarışmasının da birincisiyiz. Amerika'da ve Türkiye'de çeşitli yarışmalardan ödüllerimiz var. Vivoo için de 500 Istanbul'dan 120 bin dolarlık bir yatırım aldık. Bu yatırımla ürünü geliştirdik, mobil uygulamamızı yaptık ve ekibi oluşturduk. Şu an laboratuvarımızda ufak çaplı bir üretim yapıyoruz. Aynı zamanda, Azerbaycanlı bir melek yatırımcıdan ve Gunung Sewu Group'a bağlı bir melek yatırımcıdan yatırım aldık. Şu an bu yatırımlarla üretimi tamamlamaya ve ürünü son haline getirmeye çalışıyoruz. 

Girişimci olma fikri nasıl oluştu? Sizin gibilere tavsiyeleriniz olur mu?

Bir girişim kurma fırsatını henüz öğrenciyken yakalamıştım, bu nedenle kurumsal bir iş tecrübem olmadı. Miray'ın da kurumsal firmalarla iş yapan bir girişimde çalışma olanağı oldu. Böylece, bir yerde işe girmek yerine, işlerimizi hakkıyla yapabileceğimiz bir girişim kurma fikri bizim için öncelikli oldu. Elbette insanların, ailelerimizin bizlerden beklentileri var. Ancak önemli olan inandığınız hayalin peşinden gitmeniz. 

Söyleşi: Cemre Yavuz 
Kaynak: herkesebilimteknoloji