Hapsırıgı tutmak tehlikeli olabilir!

.

-

Derste, iş yerinde, otobüste, güzel bir akşam yemeğinde ya da yemek hazırlarken kısacası hayatın her anında hapşırmak zorunda kalabiliriz. Çoğu insan yalnızken rahat rahat hapşırırken, kalabalık bir ortamda hapşırmaktan çekinir ve hapşırığını tutar; başka bir deyişle içine doğru hapşırır.


Bir toplantı yemeğinde aslında bir kaplan kükremesinden ya da bir köpek havlamasından az ses çıkaracak olsa da tuttuğunuz hapşırığınız sizi öldürebilir mi? Düşük bir ihtimal olsa da, cevap evet!


Hapşırık esnasında akciğerlerden gelen basınç ile hava yaklaşık 100 mil/saat yani 161 kilometre/saat hızla hava kanallarına doğru yönelir(ağız ve burun kanalları). Eğer bu esnada ağız ya da burunda hava çıkışını engelleyecek şekilde bir kapatma olursa, bütün hava kulaklara doğru yöneliyor. Bu basınçlı hava kulakların östaki borularına ve orta kulağın içerisine doğru giderek rüptüre kulak zarı gibi hasarlara yol açabilir. Ayrıca bu basınç, duyma kaybı ya da uzun süreli baş dönmelesine sebep olabilir.


Hapşırığı tutmak kulaklarınıza vereceği zarardan çok daha fazlasına da neden olabilir. Hapşırık tutmak gözlerinizdeki kan damarlarına ve diyaframa zarar verebilir. Ayrıca, kan basıncının aniden yükselmesine sebep olur çünkü engellenmiş hapşırık beyindeki kan damarlarını zorlar. Özellikle, hapsedilmiş güçlü bir hapşırık da boyun sakatlanmalarına sebep olabilir, bunun yanısıra sinüs ameliyatı geçirmiş bireylerde hava gözlerin yakınındaki boşluğa dolarak gözleri yerinden fırlatacak kadar basınç uygulamasa da hasara neden olabilir. En ekstrem durumlarda da hapşırık tutmak, kalp krizine neden olup ölüme yol açabilir. 


Hapşırığın doğal bir vücut tepkisi olduğunu düşünüp, rahat rahat hapşırmak aslında sağlığınız için en doğru seçim. İyi de bunun STEM ile ilişkisi ne, demeyin. STEM alanında çalışan bir tıp Bilim (S)i araştırmacısıysanız, hapşırma tepkilerinin stres ve fobilerle ilişkisini düşünebilirsin. Burada geliştireceğiniz tezler ile araştırmaya bir veri sağlayabilirsin. Bu verilerle belirli periyotlarda kronik hapşıranları bir araya getirebilirsin. Ancak önemli bir nokta var. Bu pilot kişilerin gündelik hayatındaki hapşırma sıklığına ilişkin nasıl bir veri tutacağız? İşte burada STEM bilgini kullanman için sana bir fırsat daha! Teknoloji (T) ve Matemetik (M) bilgin ile geliştireceğin bir yazılım ile kişilerin kalp basıncına göre ölçüm yapabilir, Mühendislik (E) bilgin ile bu veriyi işleyeceğin sistemi bir kol saati kadar minik bir hale getirebilirsin. Bilgilerin eş zamanlı olarak araştırmayı yapan kişi ile paylaşıldığını bir düşünsene!