Goril Koko’nun ardından🦍

Amerikan İşaret Dilinin (ASL) basitleştirilmiş bir halini öğrenmesiyle ünlü goril Koko bu haftanın başlarında Kaliforniya’daki koruma arazisinde uyurken aramızdan ayrıldı. Goril Koko 46 yaşındaydı.

 

Gorilin iletişim yeteneği primat araştırmacıların ilgisini çekmişti ancak gerçekte gönülleri fetheden şey onun şefkati, zekâsı ve küçük kedilere olan sevgisiydi.

Koko 1971’de ABD San Francisco Hayvanat Bahçesi’nde Bağımsızlık Günü’nde doğmuştu ve bu yüzden kendisine tam adı olan Hanabiko adı verilmişti; bu isim Japonca’da havai fişek çocuğu anlamına geliyor. Kendisinin bakıcısı olan psikolog Francine “Penny” Patterson, ilk doğum gününde temel ASL işaretleriyle iletişim kurması için ellerini nasıl kullanacağını gösteriyordu. Koko’nun hayatı boyunca kaç tane el işaretini anlamayı öğrendiği belli değil fakat söylentilere göre 1.000’den fazla işareti öğrenmiş. Araştırmacılar Koko’nun karmaşık simgeleri anlama kabiliyetinin sınırlarını tartışsa da, bazı araştırmacılar kendisinin kelimeleri etkili bir şekilde sıralayarak isteklerini, üzüntülerini iletebildiğinden şüpheleniyordu ve hatta muhtemelen bir mizah anlayışının bile bulunduğunu düşünüyorlardı. Söylenene göre Koko en az bir tane evrensel simgede ustalaşmıştı. Bu simge batı dünyasında neredeyse her yerde tanınan, uzatılmış bir orta parmaktı. Koko’nun insanlarla olan bu ilişkisi onu sadece bir araştırma konusu olmaktan daha fazlası haline getiriyor.

Koko belgesellere, kitaplara ve çok sayıda çalışmaya konu oldu. 2012’de tahtadan yapılmış nefesli bir çalgıyı çalmayı öğrendiği görülmüştü. Flütteki ustalığı, rekor sayıda satmamış olabilir fakat bu durum, insan olmayan primatların da nefeslerini kontrol etmeyi öğrenebileceğini gösteriyordu.

 

Evlat edinilen ve kendisinin All Ball (bütün toplar) adını verdiği küçük bir kediyle olan yakınlığı, 1984 yılında gazete manşetlerine çıkmıştı. Koko sevgili kedisine bir araba çarptığını ve All Ball’ın öldüğünü öğrendiğinde üzülmüştü. Ardından “kedi, ağlamak, üzgün-olmak, Koko-sevgi” işaretlerini ve sonra “dikkatsizlik, beni ziyaret et” işaretlerini yapmıştı. Şimdi yas tutma sırası bizde Sevgili Koko.

 

Ağlamak. Üzgün-olmak, Koko.

Koko’nun bir bağış platformu bile var. Keşfetmek için tıkla🦍