Henüz 17 yaşında olmasına rağmen geliştirdiği oyunlarla ve tasarımlarla adını duyuran Christine, Google’ın her yıl düzenlediği Oyunu Değiştir Tasarım Yarışması’nı (Change The Game Design Challenge) kazanan isim oldu. Genç arkadaşımızın oyunu “Mazu” ile tanışın.

Geçtiğimiz aralık ayında teknoloji şirketlerinden Google, kız çocukları ve kadın geliştiricileri teşvik etmek için Oyunu Değiştir (Change the Game) isimli bir program başlattı. Ana hedef kız çocukların ve kadınların dijital dünyadaki çalışma oranlarını arttırmaktı.

 

İlk yarışmaya Kanada’nın Vancuver şehrinden katılan 17 yaşındaki Christine, Mazu ismindeki yeni nesil bulmaca oyunuyla ödüle layık görüldü. Mazu’da bir ana karakterle birlikte ilerliyor, yırtıcı hayvanlardan kurtuluyor, zorlu arazilerden geçerken avcılardan kaçıyorsunuz. Burada farklı olan şey oyunun diğer oyunlardan oldukça farklı ve özgün tasarımlara sahip olması.

Yarışmanın büyük ödülü ise 10.000 dolarlık bir üniversite bursu ve ayrıca Christine’in eğitim aldığı liseye de 15.000 dolarlık teknoloji hibesi. Aynı zamanda bu yarışmada dereceye giren herkes oyunlarını E3 fuarında sergileme fırsatı yakalayıp, Google’ın Los Angeles ofisini turlama hakkı kazanıyor.

 

Google’ın Oyunu Değiştir Tasarım Yarışması oyun endüstrisindeki kadın personellerin sayısını arttırmaya yönelik bir girişim. Şirketin araştırmalarına göre mobil oyuncuların %50’si kadınlardan oluşurken, sektörel bazda oyun yapımcılarında kadınlar %23’lük bir istihdam oranına sahip.

Video oyunu yapmak isteyen pek çok kız çocuk ya da kadın kendilerinin bu alanda bir yere ait olmadığını düşünüyor. Google’ın söz konusu yarışması sayesinde kadınların dijital döneme, iş dünyasında da ayak uydurmaları sağlanacak. Belki de ileride kadınlar ve kız çocuklar tarafından oluşturulmuş oyunları daha sık oynayacak, uygulamaları da daha sık kullanacağız. İşte bu yüzden çok heyecanlıyız!

Kaynak: blog.google