Enerji sektöründe başarılı bir kadın: Göknur Atalay

17 yıl enerji alanında çalıştıktan sonra kendi şirketini kuran Göknur Atalay, 1985'de Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü'nü bitirir. Atalay, 17 yıl aynı enerji şirketinde çalıştıktan sonra 2003 yılında kendi şirketini kurar. Enerji sektörünün ilk kadın girişimcilerinden biri olan Atalay, "Türkiye'de enerji sektöründe kadın olmak her zaman artı bir durum. Bu sektör tam da kadınların içerisine girmesi gereken bir sektör. Kadınların enerjisi zaten çok yüksek ve bu enerjiyi kullanabilmeleri için enerji sektörüne hemen dahil olmaları gerekiyor" diyor.


Göknur Atalay, 2003'te kurduğu mühendislik ve mimarlık firmasında şimdi 70 kişiye istihdam sağlıyor. Hidrolik santraller ve termik santraller ile üretime başlayan Atalay, şimdi yenilenebilir enerji kaynakları, rüzgar, güneş, bioenerji santrallerine kadar sektörde geniş bir yelpazede hizmet veriyor. Aynı zamanda Kadın İş Veren ve Sanayiciler Derneği Başkanı olan Atalay, dernek çatısı altında da kadın girişimciliğinin özendirilmesi, kadın istihdamının arttırılması için çalışmalar yürütüyor.


Atalay, sektöre girdiğinde özel hayatındaki tüm sıkıntılara ve zorluklara rağmen işini bırakmayarak meslekte var olduğunu söylüyor: "Mühendislik konularında kadınların daha fazla yer alması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle elektrik, makine, inşaat gibi mühendislik dalları kadınların ilgisini pek çekmese de içine girmiş kadınlar çok başarılı oluyor, bunu görebilirsiniz."


"Kız çocukların yüreklendirilmesi gerekiyor"


Atalay, kadınların enerji sektöründeki şartları için ise şöyle diyor: "Kadınlar enerji sektöründeki ortamdan, arazi şartlarından korkuyor olabilir ama ben kadın bir girişimci ve fizikçi olarak söylüyorum, bu işe giriştiğim zaman 'her işi ben yapacağım' diye girişmedim. Başarı bir ekip işidir. Sektörde özellikle kadın istihdamına özen gösteriyoruz. Ancak iş veren olarak kadın-erkek ayırmaksızın iş pozisyonuna uygun insanlara istihdam sağlıyoruz. İşin tanımına uyan o işi canla ve yürekle yapabilecek herkese kapımızı açıyoruz. Arazi şartlarında bir kadının çalışması zor olabilir ama bu bir ekip işi. Birlikte her türlü şartta çalışabileceğimizi gördük. Bence bu sektör tam da kadınların içine girmesi, dahil olması gereken bir sektör!"


Atalay, kadın istihdamını ve sayısını arttırmak için çeşitli üniversitelerde konferans verdiğini de söyleyerek şunları ekliyor: "Bu süreç üniversitelerden başlamalı. Öğrenim hayatında kız çocukların yüreklendirilmesi, bu sektörlerde çalışabilmesi için bilinçlendirilmesi çok iyi olur. Son yıllarda gördüğüm, öğrenci grupları çok yerinde konuşmacılar getirerek öğrencileri yüreklendiriyor ve bilinçlendiriyor. Üniversitelere daha çok ulaşmak lazım. Ben çalışmaya başladığım zaman şirketimde 2-3 tane kadın mühendis vardı; ama şimdi bu sayı oldukça fazla. Kadınlar artık mühendislik dallarına ilgi duyuyor, girişimcilik konusu da aynı şekilde. Çok fazla kadın girişimcinin nelerle, nasıl mücadele verdiğine şahit oluyorum. Dernek çatısı altında da biz kadınlar, kadınlarımızın girişimciliğe özendirilmesi, kadın istihdamının arttırılması konusunda büyük çabalar veriyoruz, projeler yapıyoruz. Kadının hem girişimci olması, hem de istihdamının artması gerçekten ülkenin ve dünyanın geleceğini şekillendiriyor."

#STEM alanında çalışacak kız çocuklar olarak Göknur Atalay'dan ilham alıyoruz!