Evrendeki ilginç seyler

.

Haber: Sheila Babayeva

Evren neden karanlık?

Gezegenimize en yakın olan yıldız, Güneş. Sabahları Güneş ışığı ve gezegenimizin atmosfer tabakası sayesinde mavi renkte gördüğümüz gökyüzü, geceleri Güneş ışıkları olmadığı için karanlık hale geliyor ve biz sadece yıldızları görebiliyoruz. Peki, evrende bu kadar yıldız varsa, bu kadar fazla ışık yayılıyorsa, evren neden karanlık?


Dünya atmosfer tabakası ile kaplı ve bu tabakanın içeriğinde su damlaları, toz, gaz ve çok fazla başka madde var. Güneş ışınları ise bu maddeler sayesinde parçalanıyor ve sonuç itibari ile her tarafa dağılıyor. Biz de bu sayede renkleri ve onların tonlarını görme şansı elde ediyoruz. Yani ışığı görebilmemiz için belli bir ortamın oluşması gerekli. Örneğin,Ay’dan yeryüzüne baktığımız zaman yine karanlık olduğunu gözlemleriz, çünkü Ayda atmosfer yok. Bütün mesele aslında burada başlıyor. Eğer evrendeki milyarlarca yıldız etrafına ışık saçıyorsa, yerden bakan biri evreni ışıklı görmek zorunda değil mi? Bunun böyle olmadığını biliyoruz. Bu duruma “Olbers çelişkisi” deniyor. Bu çelişkiyi ilk kez Heinrich Olbers tartışma konusu olarak sundu. Çelişkiyi çözebilmek için sunulan alternatiflerden en iyisi evrenin sonlu olduğu ihtimaline dayanıyor. Evren şu an tahminen 17,7 milyar yaşında. Yani biz kendi galaksimizden sadece 14,7 milyar ışık yılı uzakta olan yıldızları görebiliriz. Yani, bu yıldızların yaydığı ışık henüz bize ulaşmadı diyebiliriz.


Gezegenin sesini dinlemek


Evrenin bir tür vakum gibi olması evrenin sessiz olduğu anlamına gelmiyor. Evrende ses elektromanyetik dalgalar şeklinde mevcuttur. “Voyager”ın üzerindeki özel hazırlanmış cihazlar sayesinde evrenin sessizliği insanların duyabileceği şekle dönüşüyor. 
Bugün kulaklık takıp severekdinlediğinizmüzik gezegenin sesi olsun ister misin?

“Curiosity” ve yalnızlık

Marstaki Curiosity isimli kozmik cihaz her yıl başında kendi kendine “Doğum günün kutlu olsun!” şarkısını çalacak şekilde programlanmış. Bunun sebebi bilim insanlarının eğlenmek istemeleri değil. Yani en azından sadece bu değil. Bu programlama  bir amaca hizmet ediyor. Curiosty cihazının içerdiği “Marsta örnek analizi” (SAM) şimdiye kadar uzaya yollanılan en iyi kimya labaratuvarlardan biri. Bilim insanları cihazın içerisindeki parçaları titreterek “Doğum günün kutlu olsun!” şarkısını çalabiliyor. Bu parçaların titremesinin bilime katkısı, titreme anında cihazın aldığı örneklerin cihazın içerisinde tam olarak yerleşmesini sağlamak oluyor. Olmazsa olmaz denecek büyük bir fonksiyon değil ama faydası da var.