.

Esneme Egzersizleri Ne Ise Yarıyor?

.

.

Esneme alıştırmaları sporcuların olsa olsa birkaç dakikasını alabilir, ama bu tür alıştırmalar sporcular için gerçekten yararlı mı? Bu konuda genel kanı, iyi bir esneme alıştırmasının zedelenmeleri önleyeceği ve zorlu bir idman sürecinin sonunda kişinin daha az ağrı çekmesine olanak tanıyacağı yönündedir.

Ne var ki, 2011 yılında konuyla ilgili 12 çalışmanın gözden geçirildiği bir araştırma, ister idman öncesinde ister sonrasında yapılan esneme alıştırmalarının, sonradan ortaya çıkan kas ağrılarında belirgin bir azalma sağlamadığını ortaya koyuyor.

Esneme egzersizleri görünürde sırt ya da bedenin en güçlü kemik, eklem ve kaslarını yapısında barındıran bacaklarda zedelenmeler yaşama olasılığını da azaltmıyor. Ancak araştırma bu tür alıştırmaların gerçekten de kaslarda, eklem bağları ve tendonlarda meydana gelebilecek zedelenmeleri kısmen azaltabileceğine işaret ediyor. Yeni Zelanda’da bir ragbi takımının güç ve kondisyon antrenörlüğünü de yapan Waikato Üniversitesi uzmanlarından Nic Gill’e göre, bu durum özellikle de kol ve bacakların hareket alanını genişletmek amacıyla yapılan dinamik esneme egzersizleri için söz konusu. Gill, "Esneme alıştırmalarında amaç bedenin hareketliliğini olabildiğince arttırmak ve işlevini normal olarak sürdürmesini sağlamak olmalı’’ diyor.

Peki ya performans söz konusu olduğunda durum nedir? Esneme egzersizleriyle boşa zaman harcandığı gerçeğinin yanı sıra, sporcuların bu tür alıştırmalardan vazgeçmelerini gerektirecek somut başka nedenler de olabileceği görüldü. Esneme egzersizlerinin etkileriyle ilgili araştırmaları gözden geçiren Avustralya Flinders Üniversitesi’nden  Lynda Norton, bu tür alıştırmaların dayanıklılığı gerektiren maraton koşusu gibi etkinliklerde gerçekte performansı düşürebileceğine dikkat çekiyor. Bu olumsuz etkinin özellikle de bedenin uzun süre belli bir konumda tutulduğu durağan(statik) esneme egzersizleri için geçerli olduğuna dikkat çeken Norton, esneme egzersizlerinin kişinin enerjiyi depolama ve yeniden kullanma becerisini azalttığını, buna bağlı olarak da kişinin olabildiğince hızlı koşmasını ya da olabildiğince yüksek atlamasını önlediğini belirtiyor.

Peki bunun STEM ile ilişkisi ne?

Bütün günü okulda, işte, araçta ya da kısacası sabit pozisyonda geçiren insanlar için ne yapabileceğini düşün. Gün içinde sabit pozisyonlarda, hareketsiz kalan kişilerin hangi tür eklem rahatsızlığı yaşadığını öğrenerek araştırmaya başlayabiliriz. Bir bölgede, bir kaç hastanenin ilgili birimleriyle çalışarak bu tarz şikayetlerle gelen insanların belirli bir tarih aralığındaki oranına erişebiliriz. Bilim (S)'den elde edeceğimiz veriler ile bu verileri Matematik (M) ile birleştirmemiz mümkün. Ortaya bir tablo çıkacaktır. İnsanlar yoğun olarak hangi bölgelerinde rahatsızlık yaşıyor? Peki bunun için ne tür egzersizler yapmaları gerekiyor? Gün içinde egzersiz yapmayı unutmamak ve kişiye özel egzersizleri hatırlatmak adına bir mobil uygulama tasarlayabilirsin. Bu noktada STEM alanından öğrendiğin kod yazma becerilerinle basit bir arayüz çizebilirsin. Bu noktada Mühendislik (E) ve Teknoloji (T)'den elde ettiğimiz verilerle kuaracağımız kod sistemini her geçen gün yeni bir tasarım sürecine sokmamız mümkün. Biz bir örnek düşündük, peki sen neler yapabilirsin?

Kaynak: Rita Urgan