Teknoloji alanında çalışan kadınlar için artık bir dayanışma adresi var: Elpha!

8 Mart #DünyaKadınlarGünü yaklaşıyor. Kadınların #STEM alanında daha fazla yer alması gerektiğine inanıyoruz. Tabi ki bunun için her kadının kendine dair farkındalık geliştirmesi ve özgüvenini yüksek tutması gerekiyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve eşitsizliklerin ortadan kalkması adına kadınların birbirlerinden ilham alması, birlikte güçlenmesi ve sorunlara yine birlikte çözüm arayabilmesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Elpha isimli oluşum tam da bu düşünceyi destekliyor. Teknoloji alanında çalışan kadınlar için kurulan bu platformda her konuda yardımlaşmak mümkün. 


Teknoloji alanında çalışan kadınları bir araya getirmek isteyen üç kadın bunun için bir girişimde bulundu. TY Combinator isimli şirketten finansal destek alan Elpha, teknoloji dünyasında çalışan kadınların birbirleriyle çevrimiçi yardımlaşmasını sağlıyor. Cadran Cowsanage, Kuan Luo ve Abadesi Osunsade isimli üç kadının başlattığı bu proje, kadınların teknoloji sektöründe başarılı olabilmeleri için yardımlaşmalarının ve yaşadıkları sıkıntılara birlikte çözüm bulabilmelerinin önünü açıyor. 


Teknolojide çalışan kadınlar platformu Elpha'da katılmak için tek bir şart var: Kadın olmak. Daha sonrasında iş dünyası ile ilgili diğer kadınlarla bağlantı kurabilir, aklınıza takılan soruları onlara sorabilir ve sektörünüze dair birçok öneri alabilirsiniz. Elpha'da yalnızca kariyere dair paylaşımlar bulunmuyor. Yanı sıra isteyenler kitap önerisinde bile bulunabiliyor! İsteyenler Elpha'ya anonim olarak da soru sorabiliyor. Bu sayede gerçek hayatta henüz konuşulmaya çekinilen bazı konular rahatlıkla konuşulabilir hale geliyor. #STEM alanında çalışacak kız çocuklar olarak Elpha'dan ve onu hazırlayan kadınlardan ilham aldık. Biz kadınlar ve kız çocuklar olarak yaşadığımız engellere dair birlikte aşamayacağımız yol, başaramayacağımız şey yok!