Mars için keşif aracı yapan en genç ekibe dahil oldu:
Elif Eda Güneş

Yozgat ilinin Çayıralan ilçesinde doğan ve internetle çok geç tanışan 17 yaşındaki Elif Eda Güneş, kendi çabasıyla öğrendiği kodlama sistemindeki başarısı ile Mars için keşif aracı yapan en genç ekibe dahil oldu!


Elif Eda Güneş yaşadığı köyde internet altyapısı olmadığı için internetle çok geç tanışan bir kız çocuk. Kendi imkanları ile öğrendiği kodlama sistemini geliştiren Elif Eda, Ancha Space'de yazılımcı olarak çalışıyor. Elif Eda Güneş şu sıralar Mars keşif aracı yapan ekibin içerisinde çalışmalarına devam ediyor.


Hikayesini anlatan Güneş, "Yozgat'da internet çekmeyen küçük bir köyde doğdum ve yazılım hayatım orada başlıyor. İnternet olmadığı için ve bu işi de öğrenmek istediğim için bir defter ve kalemle birlikte kodlamaya başladım. Daha sonra bilgisayarıma ve internetime kavuştum, online ortamlarda kendimi geliştirmeye devam ettim, ediyorum" diye aktarıyor.


Başka alanlarda da projeler geliştirdiklerini kaydeden Güneş, "Ancha Space'de yazılımcı pozisyonunda yer alıyorum. Burada Mars için bir keşif aracı tasarlıyoruz. Avrupa'nın en büyük yarışmalarından biri olan European Rover* Challenge'a (Avrupa Rover Yarışması) katılmaya hak kazanan en genç ekipte yer alıyorum. Gizli buzlanmalar için de proje gerçekleştirdim. Gizli buzlanmalarda araçta kontrol kaybı yaşadığınızda yapay zekanın devreye girerek kontrol etmesi üzerine çalışıyorum. Onun dışında da sağlık alanında ve başka alanlarda da projeler gerçekleştirmeye çalışıyorum" diye ekliyor.


Yazılım öğrenmek isteyenlere de yardımcı olduğunu, olacağını söyleyen Güneş, "Çocukluğumdan beri hedefim insanlara bir şeyler öğretmek, onlara yeni bir şeyler kazandırmak. İleride ise akademisyen olmak istiyorum. Şimdilerde Erciyes Teknopark'ta da proje geliştiriyorum. Yazılım öğrenmek isteyen insanlara ve projeleri olan insanlara yardım etmeye çalışıyorum..." diyor Elif Eda Güneş.


#STEM alanında çalışacak kız çocuklara ilham veren Elif Eda Güneş'i kutlarız!


*rover: Gezegenlerin ve çeşitli gök cisimlerinin yüzeylerine uygun olarak tasarlanan ve araştırmalarda kullanılan insansız kara araçları.