Elektronik atıklar, madenleri yok edebilir!

Telefondan bilgisayara, oyuncak ve beyaz eşyaya kadar dünya genelinde git gide daha fazla elektronik atık  üretilmekte ve bunların neredeyse hiç biri yenilenmiyor. Son UNO (Birleşmiş Milletler Organizasyonu) raporuna göre elektronik cihazların sadece beşte biri toplanıp, yenileniyor gibi. Bu tüm atıkların yüzde yirmisi kadar demek.

Birleşmiş Milletler Üniversitesi'nden Rüdiger Kühr bu yüzden altın, gümüş, bakır ve platin gibi değerli metaller yok oluyor diyor: "Eğer belli başlı aletleri eskisi gibi almaya devam etmek istiyorsak, bu ham maddeleri geri kazanmak zorundayız." Hesaplamalara göre 2016 yılında dünya genelinde üretilen elektronik çöp miktarı 44,7 milyon ton ve kişi başına üretilen elektronik çöp ise 6.1 kilo. Bu sayıların 2021 yılında genel olarak 52,2 milyon ton ve kişi başına 6,8 kilo olması bekleniyor! Sonuç olarak elektronik alım gücü çok zor olan bir şeye dönüşecek. Örneğin, indiyum isimli özellikle dokunmatik ekran teknolojilerinde kullanılan ağır metalin fiyatı, son yıllarda artan talepten ötürü epey yükselmiş durumda.

Araştırmacılara göre bu teknolojik atıkların doğamıza zarar vermemesi adına hem makul ölçülerde kullanılması, yani ihtiyaç doğrultusunda; hem de doğada yenilenebilir bir formatta olması şart. Aksi durumda doğa hem gün geçtikçe kirlenmekte, hem buna bağlı sağlık problemleri artmakta, hem de STEM alanında işler yapan biz kız çocuklar için teknoloji ulaşılması zor, pahalı bir alan haline dönüşmekte.