Dünyanın en eski virüsü

Dünya üzerinde 250 milyondan fazla insanda gözlemlenen Hepatit B, dünya genelinde en yaygın olan enfeksiyonlardan biri. Enfeksiyon kan yoluyla ve cinsel ilişki yoluyla bulaşıyor. Bilim insanları şimdi Neolitik ve Ortaçağ'a ait elli üç iskeleti inceledi. Almanya'nın Saksonya Anhalt eyaletindeki Karsdorf kentinde bulunan kemiklerin üçünde araştırmacılar, Hepatit B kalıntıları bulmuş ve kalıtımlarının rekonstrüksiyonunu (kalıntıları bulunmuş bir canlının resmini ya da maketini görselleştirme tekniği) yapmış. Bu şekilde Ortaçağ döneminden gelen virüslerin Neolitik dönemden gelen virüslerden farklı olduğu görülmüş.

 
Ortaçağ dönemine ait virüslerin yapıları günümüzde görülen Hepatit B virüslerinin yapılarına benziyor. Virüs son 50 yıl içinde şaşırtıcı derecede çok az değişmiş. Neolitik dönemden gelen virüsün ise soyunun tükendiği sanılıyor. Vakaların birçoğunda ilaç tedavisi başarılı oluyor. Virüslerin çoğalışı genelde tamamen baskılanabiliyor, ki bu da siroz ve karaciğer kanseri riskini önemli ölçüde düşürmekte. Neolitik dönem ve Ortaçağ'da görülen virüslerin akrabaları günümüzde şempanzelerde ve gorillerde hala görülüyor. Fakat bunların insanda görülen köklerle akrabalıkları bulunmuyor diyor araştırmacılar. Bundan sonra kalıntılarda eski zamanlara ait başka bakteri veya virüsün bulunup, bulunmadığı öğrenilmeye çalışılacak.

Peki bunun STEM ile ilişkisi ne? Örneğin STEM alanında çalışacak kız çocuklar olarak tespit edilen bu virüsler konusunda sağlık kuruluşlarıyla iş birliği yapabilirsin. Geliştireceğin bir yazılım ile enfeksiyon ve tanı alan kişilerin bunu takip etmesini kolaylaştırabilirsin. Bunun bir kol saati olarak sunulduğunu düşünsene!