En eski renk keşfedildi:

Parlak Pembe

Sahra Çölü'nün altındaki 1.1 milyar yaşındaki kayalarda ilginç şeyler oluyor. Kayalarda bulunan parçacıklar evrendeki "Büyük Bulmaca"ya ilişkin çarpıcı fikirler veriyor!

Bilim insanları Dünya'nın en eski renginin "parlak pembe" olduğunu açıkladı. Araştırmacılar Sahra Çölü'nün Batı Afrika ülkelerinden Moritanya'da bulunan kısmında yoğunlaşıyor. Burada bir deniz şistinde depolanmış kayaları ezen araştırmacılar, 1.1 milyar yıl öncesinden gelen parçacıklar keşfediyor. "Elbette her şeyin bir rengi olduğunu söyleyebiliriz" diyor araştırma ekibinin lideri.

“Bu bulduğumuz renk en eski biyolojik renk!”

100 milyon yaşındaki bir T-rex kalıntısıyla ona ait bir dokunun rengini keşfettiğinizi düşünün. Böylece bulduğunuz kalıntıları rastgele renklendirmemiş olursunuz. Gün geçtikçe gerçeğe en yakın olarak resmettiğimiz keşiflerde, bulduğumuz kalıntılardan elde ettiğimiz renkler bilime böylece müthiş bir ışık tutuyor.

Tarihsel olarak canlıların hangi evrede yaşadığı ve yok olduğu bilindiğinden bu araştırmada bulunan parçacıklar yaşamış bir bakteriye ya da dinozora ait değil, bu parçacıklar doğanın ta kendisi! Parçacıklarda bir renk olacağı ihtimali ise araştırma ekibinden Nur Gueneli'nin keşfi. Gueneli keşfettikleri pigmentlerin bakterilerden yarım milyon daha eski olduğunu söylüyor. "Parlak pembe parçacıklar, okyanusta yaşayan eski foto sentetik organizmaların ürettiği renklerdi. Burada etken şey onların ürettiği klorofildi ve uzun zaman önce yok oldu" diyor bilim insanı.

Çalışmaya aralarında ABD ve Japonya'nın da olduğu pek çok ülkeden bilim insanı katıldı. Yaklaşık 10 yıl önce kayalardan alınan parçalar ve yine aynı bölgeden elde edilen yağ bir petrol şirketine gönderildi. "Yüzlerce metre derinliğinde delikler açıldı ve dipten gelen siyah yağlar çıkarıldı. 1.1 milyar yaşında. Bu inanılmaz" diyor bilim insanları. Renklerin keşfedildiğine dair bilgiyi ilk öğrenen araştırma ekibi önce inanmadıklarını söylüyor. "Laboratuvarda bir çığlık duydum" diyor ekipten bir araştırmacı. Bir diğeriyse "Çığlık çığlığa Gueneli'yi elinde şişeyle koşarken gördüm" diyor. Araştırmacının ve ekibin bu denli neşelenmesi oldukça yerinde. Çünkü buldukları kalıntıların yaşı 1.1 milyar. Dahası tarihin en eski rengi karşımızda!

Bulunan bir renk. Ama daha fazlası da var. Evrenin büyük bulmacası içinde canlılar yaşama neden bu kadar geç dâhil oldular. Bu keşif bir yandan da bunu aydınlatmakta önemli bir adımı sırtlanıyor. Evren 4.6 milyar yaşında. Ancak canlıları ve canlılık belirtisini gördüğümüz zamanlar 600 milyon yıl önce. Araştırmacılar pembe molekülü analiz ettikten sonra onları üreten şeyi de görmüş oldu: Siyanobakteriler. Besin zincirinin en altında konumlanan siyanobakteriler günümüzde alglerle aynı zincirde konumlanıyor. Ancak onlar şimdilerde gördüğümüz alglere nazaran 1000 kat daha büyüktüler. Bu çok eski bir soruyu da bir yanıyla böylece aydınlatıyor.