Lise ögrencileri "itfaiye drone" gelistirdi!

-

.

İstanbul'da 9. sınıfta eğitim gören 4 öğrenci, yangın söndürebilen drone geliştirdi.
Drone'ların kullanım alanı giderek artıyor. Görüntü çekimi için geliştirilen drone'lar şu anda pek çok alanda kullanılmakta. Beşiktaş'taki özel bir okulun öğrencileri ise bu alanlara bir yenisi daha ekledi.


9. sınıf öğrencileri Yusuf Özşalom, İrem Kamhi, Pelin Avramoğlu ve Moti Barokas, alevlere müdahale edebilen bir drone tasarlamak için çalışmalara başladı. Öğrenciler, çalışmalar sonucu 'İtfaiye drone' adını verdikleri insansız hava aracını geliştirdi.

15 yaşındaki öğrenciler geçtiğimiz günlerde drone'un test uçuşunu yapıp bir çöp kovasındaki aleve müdahale etti. İtfaiye drone sorunsuz havalandı ve kısa sürede kovadan yükselen alevleri söndürmeyi başardı. 4 öğrencinin şimdiki hedefi, drone'u yangın söndürücü kimyasal toz da püskürtebilecek hale getirerek, itfaiye ekiplerinin kullanabileceği seviyeye ulaştırmak.

"Amacımız insansız bir hava aracı"
Hayallerinin insansız bir hava aracı geliştirmek olduğunu söyleyen öğrenciler, "Günümüzde her yer gökdelenlerle dolu. İtfaiyelerin de normal şartlarda gökdelenlerin en üst kısımlarındaki alevlere müdahalesi oldukça güç oluyor. Amacımız bu drone ile yüksek yerlerde çıkan yangına müdahale edebilmek ve o bölgeyi güvenli hale getirebilmek. Tabi bu drone, şu anda bir prototip. Bu aracı çok daha geliştireceğiz" diye iletiyor.


Drone'un çalışma sistemiyle ilgili bilgi veren İrem Kamhi ise, çalışmalarını şöyle anlattı:
"Mekanizmada su akıtmayan kap, motorlu su pompası, bu pompayı açıp kapamayı sağlayan servo ile 3D yazıcıdan bastığımız fıskiye bulunuyor. Bu mekanizmada servomuz anahtarı ileri doğru iterek pompayı çalıştırmaya başlıyor; su kaptan pompa ile çekilip fıskiyeye aktarılıyor ve fıskiyeden açtığımız deliklerle suyu alevlerin üzerine dağıtıyoruz."