Bilime yön veren 8 kadın:
Yeşil binalar üretmemiz mümkün

Bilimsel alanda faaliyetlerini sürdüren 8 kadının kurduğu Türkiye Biyotasarım Takımı (TBT), biyolojik kökenli doğal malzemeler üretmek üzere başlattıkları çalışma kapsamında bakterileri kullanarak yeşil bina konseptine uygun yapı malzemesi geliştirdi. 


Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi'nde görevli sekiz öğretim üyesi bir süre önce 'Disiplinlerarası Ortak Çalışma Protokolü' çerçevesinde Türkiye'nin ilk resmi Biyotasarım Takımı'nı kurdu. Yapısal, mimari ve endüstriyel alanlarda kullanılabilecek çevreye duyarlı biyotasarım ürünleri geliştirmek üzere yola çıkan bilim insanları, bir TÜBİTAK projesiyle başlayan çalışmalar sonucunda geliştirdikleri iki ürün için patent başvurusunda bulundu. 


Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Andiç Çakır, takım olarak gündelik hayatta kullanılabilecek, biyolojik kökenli doğal malzemeler geliştirdiklerini söylüyor. Hem atıkları değerlendirerek, hem de biyolojik proseslerle çevreye duyarlı, düşük karbondioksit emisyonuna sahip yeşil binalar için yapı malzemeleri çözümleri ürettiklerini anlatan bilim insanı şunları söylüyor:


"Ticarileşme aşamasında olan ürünümüz, aslında biyolojik bir süreçle yani bakterileri kullanarak malzeme üretimine olanak sağlıyor. Çalışmayla duvar örme blokları üretmeyi hedefledik. Bu konuda araştırmaya ve ürün geliştirme çalışmalarına devam ediyoruz. Alanda yeşil bina diye yeni bir kavram var. Yeşil binalar için de farklı sertifikasyonlar mevcut ve ürünlerimizin bu sertifikasyonlar için uygunluğu ön planda olacak. Binaları oluşturan bloklar da bunlardan bir tanesi. Şu anda sektörde yabancı bir rakibimiz dışında biyolojik süreçle bu ürünü üretebilen herhangi bir rakibimiz yok. Yeşil binalar için blok üretimi yapan firmalar var, bizim ürünümüzün bunlardan artı tarafı ve farklılığı tamamen doğal bir süreçte üretilmesi. Bu ürünler yeşil bina sertifikasyonlarına uygun yapı malzemeleridir."


Türkiye Biyotasarım Takımı üyeleri, Doç. Dr. Özge Andiç Çakır, Doç. Dr. Didem Akyol Altun, Dr. Öğretim Üyesi Gülden Köktürk, Doç. Dr. Ayça Tokuç, Dr. Öğretim Üyesi Feyzal Avcı Özkaban, Dr. Öğretim Üyesi Aylin Şendemir, Dr. Tuğba Keskin Gündoğdu ve Dr. Öğretim Üyesi İrem Deniz Can'dan oluşuyor. STEM alanında çalışacak kız çocukların bu 8 bilim insanından ilham alacağına inanıyoruz!