Bir Zamanlar Bir Gün 18 Saatti

Columbia Üniversitesi ve Wisconsin Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada 1,4 milyar yıl önce Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüşünü 18,7 saatte tamamladığı tespit edildi.

Columbia Üniversitesi’nde çalışmalar yürüten Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi ve Wisconsin Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı araştırmada Dünya tarihine yeniden bakıldı. Güneş sisteminin tarihini yeniden inşa etmek ve tarih öncesi dönemde iklim değişikliğini anlamak amacıyla yapılan araştırmada astronomi ve jeoloji gözlemlerinden elde edilen veriler kullanıldı. Sonuçları "Proceedings of the National Academy of Sciences (Ulusal Bilim Akademisi Bildirileri)" dergisinde yayımlanan araştırmada 1,4 milyar yıl önce Dünya ile Ay arasındaki mesafenin şimdikinden daha yakın olduğu tespit edildi: 341 bin kilometre daha yakın. Çalışma Dünya ile Ay arasındaki bu yakın mesafenin gezegenin ekseni etrafındaki dönüşünü etkilediğini, dolayısıyla o dönemde Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüşünü 18,7 saatte tamamladığını ortaya koyuyor. Araştırma ekibi bu durumu Ay'ın uzaklaştığı Dünya'yı "yavaşlayan bir artistik patinajcı" gibi tanımlarken, çalışmada Dünya'nın dönüşü ve yörüngesini etkileyen iklim gibi uzun süreli değişkenler de inceleme konusu. Ay'ın Dünya'dan her yıl 3,82 santimetre uzaklaştığı, gezegenle uydusu arasındaki mesafenin bugün 385 bin kilometre olduğu bilinen en güncel veri.

Astronot olmak isteyen ve Dünya’yı dışardan izleyecek kız çocuklar STEM alanında yapacakları çalışmalar ile fark yaratabilir!