Betül Tanbay, European Mathematical Society (EMS-Avrupa Matematik Topluluğu) başkan yardımcılığına seçildi

Türk Matematik Derneği'nin ilk kadın başkanı olarak 2010-2016 yılları arasında görev yapan Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Betül Tanbay, Avrupa Matematik Topluluğu'nun başkan yardımcılığına seçildi.

                                                                              
Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay, European Mathematical Society (Avrupa Matematik Topluluğu) başkan yardımcılığına seçildi. Bilim insanı Tanbay, 1 Ocak 2019 tarihi başlangıç olarak görevine başlayacak. İki yıldır European Mathematical Society Yürütme Komitesi üyesi olan Tanbay, topluluğun yeni başkanı olarak seçilen Prof. Volker Mehrmann (Almanya) ile birlikte görev yapacak. Avrupa'da matematiğin gelişmesi amacıyla 1990'da kurulan topluluğun kurumsal üyeleri Avrupa ülkeleri matematik dernekleri. Türk Matematik Derneği 2008 yılından beri EMS kurumsal üyesi. Birliğin ayrıca Avrupa genelinde 40'a yakın matematik araştırma merkezinden yaklaşık 3 bine yakın üyesi bulunuyor.


Bilim insanı Tanbay, matematikle ilgili bilim dallarının gelişmesini ve yurt içinde yaygınlaşmasını sağlamak, ekonomik, sosyal ve teknolojik alanlarda matematiğin ve matematikçinin katkısını arttırmak, orta ve yüksek öğretimde matematik eğitiminin çekiciliğini, düzeyini ve etkinliğini yükseltmek amaçlarıyla 1948 yılında kurulan Türk Matematik Derneği'nin başkanlığını 2010-2016 yılları arasında ilk kadın başkanı olarak yürüttü. Tanbay halen derneğin Onur Kurulu'nda görev alıyor.


Matematik alanında doktora derecesini University of California, Berkeley'de 1989'da tamamlayan Prof. Dr. Betül Tanbay, 2001-2004 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü.


Bilim ve Teknolojide Kız Çocuklar olarak bilim insanını kutluyoruz ve ondan ilham alıyoruz!