NASA Genç Arastırmacı Ödülü:

Betül Kacar

.

Astrobiyoloji, moleküler biyoloji ve evrim alanlarında çalışmalarını sürdüren ve NASA'nın burs verdiği ilk Türkiyeli bilim kadını olan astrobiyolog Betül Kacar, NASA Genç Araştırmacı Ödülü'ne layık görüldü.


Aslen Giresun'lu olan Kacar, Arizona Üniversitesi’nde ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nünde çalışmalarını yürütüyor. Arizona Üniversitesi'nde NASA'nın asteroide gönderdiği robotu inceleyen Kacar, Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nünde de yardımcı doçent kadrosunda yer alıyor ve Japonya’nın önemli projelerini yönetiyor. Betül Kacar, Japon hükümeti tarafından kurulan ve hayatın başlangıç ilkelerini araştıran Yer-Yaşam Bilimleri Merkezi’nin bilimsel yönelim projelerini yönetmekte.

Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü mezunu olan genç bilim kadını,  daha önce Sputnik'e verdiği röportajda başarı hikayesini anlatmıştı. Öğrenim görmek istemediği bir bölümde okuduğunu ama bunu bir fırsata çevirdiğini söyleyen Kacar, hayatının İstanbul'da düzenlenen uluslararası konferanslarla değiştiğini belirtmişti. Kacar, kendisini NASA'ya kadar ulaştıran bilime olan düşkünlüğünü şu sözlerle dile getiriyor:

''Her zaman durum en kötüsü olsa bile, bazı şeyleri kendiniz kontrol edebiliyorsunuz. Türkiye'de kimya bölümünde okurken, Türkiye'de uluslararası konferanslar çok fazla oluyordu. Konferanslarda gönüllü olarak çalışmaya başladım ve proteinlere, moleküllere aşık oldum, gerçekten çok etkilendim. Bilim insanlarının bir odada bilim hakkında konuşması, günlerce kendilerini kapatıp bir hastalığı çözmeye çalışması ya da aslında hayatımızı ne kadar etkileyen o çok küçük olguları algılamaya çalışmaları beni çok etkilemişti.''

20 yaşında üniversiteyi bitirdikten sonra Amerika'ya yerleşen Kacar başarısını şu cümleyle özetliyor:

"Hikayem çok çalışmak üzerine kurulu."